20.5 C
Tirana
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

GAZETA

Dekodimi i antimoralit dhe antinderit, si zvetënim i moralit njerëzor – nga Emrije Krosi

Dekodimi i antimoralit dhe antinderit, si zvetënim i moralit njerëzor nga Emrije Krosi mbi romanin “Dhjetë gram nder”  të Namik Dokles Të shkruarit është ngjallmimi i njeriut....

KAFE LETRARE

Tri poezi – nga Agim Xh. Deshnica

Tri poezi nga Agim Xh. Deshnica Perëndim Berati Humbi dielli pas Shpiragut, hesht mes muresh, kala e gurtë, fshatrat mbi kodra ranë në gjumë, hijet zgjaten e zhyten në...

Rrugëve të mërgimit – Poezi nga Idriz Lamaj – nga Ernest Koliqi (1973)

Rrugëve të mërgimit - Poezi nga Idriz Lamaj nga Ernest Koliqi (1973) Rrugëve të mërgimit - New York 1973 – (Vëllimthi kushton 3 dollarë dhe mund të porositet...

HAPËSIRË DEBATI

DR. LAZËR RADI

“Rreth Flamurit” – Emblemi Legjendar – Lazër Radi – 28 nëntor 1937

“Rreth Flamurit” - Emblemi Legjendar Lazër Radi - 28 nëntor 1937 Ah, sikur Flamuri të mund t'fliste, do t'na tregonte legjendën e vet të madhe! Por, lexues...

Lodrat e diplomacisë (1944) Ushtima e Sharrit – Pseudonim i Lazёr Radit

Ndёrsa pёrgatis Veprёn e 9 e Lazёr Radit, “Publicistika 1934-1944”, dhe merrem me shkrimet e botuara gjatё kёsaj periudhe nё shtyp, u pёrballa me...

Prap për moralin komunist nga “Ushtima e Sharrit” (pseudonim i Dr. Lazër Radi – 24 gusht 1944)

Prap për moralin komunist nga “Ushtima e Sharrit” pseudonim i Dr. Lazër Radi ("Bashkimi i Kombit", e enjte 24 gusht 1944) Komunizmi i ka kushtue...

Kontributi i klerit në letërsinë shqipe – nga Dr. Lazër Radi

  Leksionet e munguara të Dr. Lazer Radit, sot ndokush mund t'i quajë të panevojshme dhe të thotë se ato tashme nuk kanë asnjë vlerë... dhe...

Nji ditë në shtëpinë e Dr. Ymer Dishnicës – nga Dr. Lazër Radi

Nji ditë në shtëpinë e Dr. Ymer Dishnicës nga Dr. Lazër Radi Ky shkrim u botua në vitin 1995, kohë kur të dy figurat, edhe...

Nji burrë nuk qan humbjen e nji grueje qan humbjen e nji shoqeje të jetës… – rrëfim i Lazër Radit

Nji burrë nuk qan humbjen e nji grueje qan humbjen e nji shoqeje të jetës… rrëfim i Lazër Radit, pak muej para largimit nga jeta Tim atë...

Na ndiqni

16,985FansaPëlqeje
2,458NdjekësitNdjek
61,453AbonentëAbonohu

INTERVISTA

“SAVRA - MONAMOUR”

Freskim i Kujtesës…! – nga Ahmet Laholli

Freskim i Kujtesës…! nga Ahmet Laholli Personi që shihni në këtë foto, quhet Caush Gjyshja. Jemi bashkë, në tetor të vitit 2023, në qytetin e bukur të...

JOZEF RADI

Bylbyli  – nga Gabriele d’Annunzio – Përktheu: Ernest Koliqi

Bylbyli  - nga Gabriele d'Annunzio Përktheu: Ernest Koliqi Bylbyli po këndonte. S’pari qe si nji të shkrepun hareje muzikore, nji curril cërcërimesh të lehta qi ranë...

Freskim i Kujtesës…! – nga Ahmet Laholli

Freskim i Kujtesës…! nga Ahmet Laholli Personi që shihni në këtë foto, quhet Caush Gjyshja. Jemi bashkë, në tetor të vitit 2023, në qytetin e bukur të...

Zoti Blinken, a mundeni të na shpjegoni dot këtë demokracinë tonë? – nga Klodian Tomorri

Zoti Blinken, a mundeni të na shpjegoni dot këtë demokracinë tonë? nga Klodian Tomorri I nderuar zoti Sekretar, Presidenti Biden, Ju dhe administrata Juaj përballuat me sukses pandeminë...

Jo thjesht një ndeshje futbolli… – histori rreth 40 vite më parë, rrëfyer nga Saimir Kadiu

Jo thjesht një ndeshje futbolli...* histori rreth 40 vite më parë, rrëfyer nga Saimir Kadiu Në raundin e pare të Kupës së Fituesve të Kupës 1983-84,...

22 janari i Nik Merrnaçajt – shënim përkujtimor nga Jozef Radi

22 janari i Nik Merrnaçajt shënim përkujtimor nga Jozef Radi Në ballë të shpisë së Marash Merrnaçajt në Yonkers, ku familja e tij jeton prej ma...

NJI LIBËR... NJI DRITARE

"Kronika Arbnore” Libri më i fundit nga Prof. Lutfi Alia Shtëpia Botuese “Streha”, ka botuar librin “Kronika Arbërore” e autorit Lutfi Alia. Lexuesit dashamirës nëse e dëshirojnë...

GJERGJ FISHTA

SHÈJZAT

HUMOR

KOSOVA

ARTIKUJT E RADHËS

MË TË LEXUARIT

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.