back to top
20.5 C
Tirana
E mërkurë, 22 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Eqrem Çabej

Rëndësia e fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe të Prof. Dr. Kolec Topallit – nga Mehmet Elezi

Rëndësia e fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe të Prof. Dr. Kolec Topallit nga Mehmet Elezi Në vitin 2018, nëpër libraritë e Tiranës doli Fjalor Etimologjik i...

Eqrem Çabej (1908-1980) – albanologu dhe studiuesi më i zellshëm i gjuhësisë shqiptare

Eqrem Çabej (1908-1980) - albanologu dhe studiuesi më i zellshëm i gjuhësisë shqiptare nga monografia “Eqrem Çabej” e Shaban Demirajt Mbetet një ndër përfaqësuesit më të shquar...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe – nga Kolec Topalli

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe nga Kolec Topalli Fjalorët etimologjikë janë pasqyrë e historisë së gjuhës dhe në një kuptim më të gjerë janë...

“Tradita nuk âsht kulti i hínit, por respekt për zjarrin” – Gëzuar Ditën e Verës – nga Bukurosh Dylgjeri

“Tradita nuk âsht kulti i hínit, por respekt për zjarrin” - Gëzuar Ditën e Verës - nga Bukurosh Dylgjeri Të gjithë shokët bâjn Dit’ Vere dimni për...

Kundër Pseudofilologëve – nga Eqrem Çabej

Kundër Pseudofilologëve nga Eqrem Çabej Nga shtyllat e Shekullit të Ri të verës, si dhe nga ato të Gazetës së Re duket çiltas se një epidemi...

Lasgush Poradeci – Yll ndër Yje – nga Agim Xh. Deshnica

Lasgush Poradeci (1899-1987) Lasgush Poradeci - Yll ndër Yje nga Agim Xh. Deshnica Më 27 dhjetor 1899, familjes së Sotir Gushos në Pogradec, u lindi djalë. Atë...

Ku fillojnë e ku mbarojnë? Dhe kryesorja, pse qenkan “të Nemuna”? – nga Mehmet Elezi

Ku fillojnë e ku mbarojnë? Dhe kryesorja, pse qenkan “të Nemuna”? nga Mehmet Elezi 1. Ku gjinden këto bjeshkë që bartkan qysh nga fillesa një dramë...

Pjetër Bogdani – shkrimtar dhe prijës – nga Ndue Ukaj

Pjetër Bogdani - shkrimtar dhe prijës nga Ndue Ukaj Bogdani në historinë kulturore e letrare shqiptare Historinë kulturore të një populli e formojnë personalitetet e ngjarjet me...

Shkenca asht provë e virtytit, nuk asht provë e konformizmit! – nga Primo Shllaku

Shkenca asht provë e virtytit,  nuk asht provë e konformizmit! nga Primo Shllaku Koshienca e madhe e koinesë gege, e kryedialektit gegë, e letrarishtes gege e gegnishtes...

Nga balta te yjet… – 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari – nga Visar Zhiti

Nga balta te yjet… - 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari - nga Visar Zhiti Një poezi dhe burgu i shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.