back to top
16.5 C
Tirana
E mërkurë, 22 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gjergj Kastrioti

Figura historike shqiptare në portrete vizatimore të stilizuara – nga Lekë Pervizi

Figura historike shqiptare në portrete vizatimore të stilizuara nga Lekë Pervizi Art i veçantë i stilizuar e skematik punuar në kompjutër, ekskluzivisht për revistën Kuq e...

Në 16-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës – Marie Shllaku: “Gjaku im Kosovë t’u baftë dritë!” – nga Frank Shkreli

Në 16-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës Marie Shllaku: “Gjaku im Kosovë t’u baftë dritë!” nga Frank Shkreli Në kujtim të Marie Shllakut – Shkodranja nga Malësia...

Abas Kupi në një monografi shkruar nga Makensen Bungo dhe botuar nga “Gjonlekaj Publishing”, New York – nga Klajd Kapinova

Abas Kupi në një monografi shkruar nga Makensen Bungo dhe botuar nga “Gjonlekaj Publishing”, New York nga Klajd Kapinova “Ç’prej momentit të parë që u sulmua toka...

“Liturgjia” e Arbënit – nga Artan Lleshi Gjomarkaj

“Liturgjia” e Arbënit nga Artan Lleshi Gjomarkaj Përshkrim i shkurtën rreth librit “Historija e Popullit Shqiptar” - vepër e At Paulin Margjokaj Ajo Shqipni,së cilës njerzit e penës, kulturës...

Nëpër faqet e historisë së klerit katolik” – Libri në faqet online të kompanive Amazon, Barnes and Noble

Nëpër faqet e historisë së klerit katolik” Libri në faqet online të kompanive Amazon, Barnes and Noble Vepra modeste, është fryt i një pune shumëvjeçare,...

Pjetër Bogdani – shkrimtar dhe prijës – nga Ndue Ukaj

Pjetër Bogdani - shkrimtar dhe prijës nga Ndue Ukaj Bogdani në historinë kulturore e letrare shqiptare Historinë kulturore të një populli e formojnë personalitetet e ngjarjet me...

Një lavdi kombëtare në Nju Jork! – nga Frank Shkreli

Një lavdi kombëtare në Nju Jork! nga Frank Shkreli Një qytet është aq i madhërishëm sa edhe ata persona që jetojnë aty e që japin shembëll...

Dr. Ibrahim Rugova – Presidenti i parë historik i Dardanisë (Në përvjetorin e lindjes) nga Frank Shkreli

Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë (Në përvjetorin e lindjes) nga Frank Shkreli “Nuk kishte avokat më të mirë që të shpjegonte hallet...

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York – nga Klajd Kapinova

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York nga Klajd Kapinova Flamurit është ngritur më 6 prill 1911, në Deçiq të Malësisë dhe...

Xhiovana Granai Kastrioti Karafa (1522 – 1592) – nga Lutfi Alia – Siena, Itali

Xhiovana Granai Kastrioti Karafa (1522 - 1592) nga Lutfi Alia - Siena, Itali (Pjesa I) Pas emigrimit në Itali, shumë pjestarë të familjeve fisnike arbërore dhe përfaqësues...

Lidhja e Prizrenit – Një kthesë vendimtare për Kombin – nga Frank Shkreli

Lidhja e Prizrenit - Një kthesë vendimtare për Kombin nga Frank Shkreli Muaji Qershor shënon dy data të rëndësishme në historinë e Kombit shqiptar: Me 1...

9 Qershor 1973 – Turpi ma i madh i Botës Hapet: Muzeu Ateist i Shkodrës – nga Fritz Radovani

9 Qershor 1973 - Turpi ma i madh i Botës Hapet Muzeu Ateist i Shkodres nga Fritz Radovani Nji gjysë shekullit që dhunohet Populli ma i vogël...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.