back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Anton Harapi

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

“Misioni i posaçëm-Juglindja 1940-1945” – Kujtime nga Hermann Neubacher – përgaditi Klodi Stralla

“Misioni i posaçëm-Juglindja 1940-1945” Kujtime nga Hermann Neubacher (1893-1960) përgaditi Klodi Stralla Një libër me kujtime nuk është një libër historie, ndonse prej tij mëson shumë për...

“Iliada” shqiptare dhe mesazhi i Faik Konicës për grekët – Pse diktatura e censuroi “Lahutën e Malcis”!

“Iliada” shqiptare dhe mesazhi i Faik Konicës për grekët Pse diktatura e censuroi “Lahutën e Malcis”! Çfarë ndodhi gjatë këndimit në Shkodër Duket qartë se...

Në çelje të procesit kanonik për Lumturimin e At Anton Harapit O.F.M. (1888-1946) – nga Kastriot Marku

Në çelje të procesit kanonik për Lumturimin e At Anton Harapit O.F.M. (1888-1946), nga Kastriot Marku Me hapjen e procesit kanonik të lumturimit për At Anton...

At Anton Harapi: Luftova për bashkimin e Shqiptarëve! – nga Frank Shkreli

At Anton Harapi: Luftova për bashkimin e Shqiptarëve! nga Frank Shkreli “Zoti i vërtetë e Atdheu le të na mbajnë: Me Zot e me Atdhe...

Ku fillojnë e ku mbarojnë? Dhe kryesorja, pse qenkan “të Nemuna”? – nga Mehmet Elezi

Ku fillojnë e ku mbarojnë? Dhe kryesorja, pse qenkan “të Nemuna”? nga Mehmet Elezi 1. Ku gjinden këto bjeshkë që bartkan qysh nga fillesa një dramë...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Hapet e procesi kanonik i lumturimit për At Anton Harapit o.f.m. – nga Kastriot Marku

Hapet e procesi kanonik i lumturimit për At Anton Harapit o.f.m. nga Kastriot Marku Me hapjen e procesit kanonik te lumturimit per At Anton Harapin O.F.M....

Quo vadis, o njieri? & Terrinë prej qiellit…! – nga Ledri Kurti – Kraja

Quo vadis, o njieri? nga Ledri Kurti - Kraja Jo shumë, por vetëm tri ditë ma parë, ishte festa e Pamvarësisë, 28 Nandori! Viti 2023! Me thanë, ndjesia...

At Daniel Gjeçaj – Njeriu, Meshtari dhe intelektuali i paepun – Me rastin e 110 vjetorit të lindjes

At Daniel Gjeçaj - Njeriu, Meshtari dhe intelektuali i paepun Me rastin e 110 vjetorit të lindjes Daniel Gjeçaj (Theth, 14 tetor 1913 - Romë, 30...

110-vjet më parë lindi “Hylli i Dritës” – Një Yll që ndriçoi natën e errët 500-vjeçare të shqiptarëve – nga Frank Shkreli

  110-vjet më parë lindi “Hylli i Dritës” – Një Yll që ndriçoi natën e errët 500-vjeçare të shqiptarëve nga Frank Shkreli 110-vite më parë, me...

Nji nanë e virtytshme që ia kalon legjendës – letër nga Pertefe Leka!

Nji nanë e virtytshme që ia kalon legjendës - letër nga Pertefe Leka! Zonjën Pertefe Leka së bashku me të shoqin e saj, Zotin Luan...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.