Arkivi për Kategorin » Aforizma e ditës «

Martin Luther King (15 janar 1928 – 5 prill 1968) Dhuna

Martin Luther King (15 janar 1928 – 5 prill 1968) Dhuna “…Me iu përgjigjë dhunës me dhunë, domethanë me e  shumfishue dhunën, tue prekë kështu terrin ma të thellë t’nji nate pa Lexo Me Teper.

Jean Paul Sartre (1905-1980)

“Njeriu asht i dënuem me qenë i lirë; i dënuem, sepse s’asht krijue thjesht prej vetvedit, e megjithatë i lirë, sepse prej çastit që përplaset në kët botë, asht përgjegjës për gjithçka ban…”   .

6 gra mirditore që u vranë nga komunistët…

6 gra mirditore që u vranë nga komunistët… 6 gra nga Mirdita që kanë lanë gjurmë mbasi u vranë nga komunistët. Faji i tyne i vetëm ishte se nuk e donin Lexo Me Teper.

Zhbërja e Kombit! Edward R. Marrow

Zhbërja e Kombit! – Edward R. Marrow “Hapi i parë për likudimin e një populli është të fshini kujtesën e tij, . të shkatërroni librat e tij, kulturën e tij, historinë e tij. Lexo Me Teper.

Ernest Koliqi (1903-1975)

Vetëm një popull i kulturuar ka të drejtë t’i kërkojë të drejtat e veta dhe t’u imponohet të tjerëve… Ernest Koliqi  

Vendosja e komunizmit në Shqipërí… Fakte si edhe konsiderata (Bisedë televizive) nga Mërgim Korça

Vendosja e komunizmit në Shqipërí… Fakte si edhe konsiderata (Bisedë televizive) nga Mërgim Korça Kaluan tashmë dhjetvjeçarë të tërë edhe vazhdon e është bashkëkohës debati në se “Dita e Çlirimit” ka qenë 28 Lexo Me Teper.

Lasgush Poradeci – Vajza me sytë ngjyrë gjaku

Lasgush Poradeci (1899-1987) Ka dy lloj dashurish ndaj Lasgush Poradecit… Ata që duan atë për t’i vjedhë sadopak nga drita e tij, dhe ata që e duan për të mos e Lexo Me Teper.

Robin Williams – Vetmia (1951-2014)

Robin Williams – Vetmia (1951-2014) “Mendoja se gjaja ma e trishtë e jetës asht me mbetë vetëm. Jo, nuk asht kjo! Kam zbulue se s’ka gja ma e keqe n’jetë se Lexo Me Teper.

Frank Sinatra (12 dhjetor 1915 -12 Dhjetor 2015)

Frank Sinatra (12 dhjetor 1915 – 12 Dhjetor 2015) 100 Vjetori i Lindjes i nji Artisti te Madh “Sipas shumë njerëzve unë qenkam një ekspert i madh i grave, por të jem Lexo Me Teper.

Eugenio Montale – Poezi me 7 fjale

Sot ushqehem me re dhe me largësi… Eugenio Montale

Edith Piaf (1915-1963) – Asgjë prej gjëje…

Edith Piaf (1915-1963) – Asgjë prej gjëje… “Jo, për asgjë prej gjeje, jo, s’më vjen keq për asgjë, as për të mirat dhe as për të këqiat e pësuara, për mua Lexo Me Teper.

Faik Konica (1875-1942) – Larot e Pendës

Faik Konica (1875-1942) - Larot e Pendës “Në kohërat e shkuara ka patur në Francë një soj njerëzish që quheshin‘valets de plume’, domethënë ‘hyzmeqarë të pendës’. Në Shqipëri, ku rastet e historisë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook