back to top
32.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Kastriot Dervishi

At Lekë Luli në 80 vjetorin e masakrimit – nga Kastriot Dervishi

At Lekë Luli* në 80 vjetorin e masakrimit nga Kastriot Dervishi Batalioni komunist “Perlat Rexhepi” e vrau dhe e dogji At Lekë Lulin. 80 vjet nga...

Vdekjet në Burgun e Burrelit sipas letrës së Muharren Xhakonit – nga Kastriot Dervishi

Vdekjet në Burgun e Burrelit sipas letrës së Muharren Xhakonit nga Kastriot Dervishi Ja, se si kundrejt sistemit enverist të burgjeve, me struktura por pa vullnet...

4 shkurtin e 1944 e provokoi 3 shkurti 1944 – dokument nga Kastriot Dervishi

4 shkurtin e 1944 e provokoi 3 shkurti 1944 dokument nga Kastriot Dervishi Sipas raportit të datë 05.02.1944, të komandantit të Xhandarmërisë së Tiranës, major Subhi...

Rrjeti sekret i Sigurimit të Shtetitnë fund të vitit 1988 – nga Kastriot Dervishi

Rrjeti sekret i Sigurimit të Shtetit në fund të vitit 1988 nga Kastriot Dervishi Rrjeti sekret i Sigurimit të Shtetit dhe kategoria “armike” në fund të...

Kampi me tela me gjemba i Beratit (1945-1949) – nga Kastriot Dervishi

Kampi me tela me gjemba i Beratit (1945-1949) nga Kastriot Dervishi Në mars 1945, në Shqipëri u hapën dy kampe tela me gjemba, në Berat dhe...

Pleqtë e burgosur, kundërshtarë të rrezikshëm të regjimit komunist – nga Kastriot Dervishi

  Pleqtë e burgosur, kundërshtarë të rrezikshëm të regjimit komunist nga Kastriot Dervishi Në mes të vitit 1985 në Repartin nr.302 Zejmen qëndronin të burgosur një...

Përvjetori i 80 i një dëshmori të përfolur dhe pak dritë mi Ramiz Aranitasin – Dervishi – Aranitasi – Alimadhi

“Heroi i popullit" Ramiz Aranitasi u vra nga Ali Kajmaku për hakmarrje dhe 200 sterlina angleze nga Kastriot Dervishi Në fshatin Aranitas, u përkujtua 80-vjetori i...

Udhëtimi i Ismail Qemal Vlorës nga Stambolli në Vlorë dhe disa çështje të mëvetësisë – nga Kastriot Dervishi

Udhëtimi i Ismail Qemal Vlorës nga Stambolli në Vlorë dhe disa çështje të mëvetësisë nga Kastriot Dervishi -2 nëntor 1912, niset nga hotel "Pera" në Stamboll...

Një Trilogji – kushtuar kontributit të të Lumit – Dom Shtjefën Kurtit dhe Kishës Katolike Shqiptare

Një Trilogji  - kushtuar kontributit të të Lumit Dom Shtjefën Kurtit dhe Kishës Katolike Shqiptare Shqiptarët në Jugosllavi u perceptuan së pari si “të kombit...

Jargët e një pusullë mbi dritën e një Tragjediani – Dervishi – Haxhiademi – Radi

Jargët e një pusullë mbi dritën e një Tragjediani Dervishi - Haxhiademi - Radi And the Lord said to the snake - Cursed are you above all...

Refleksione të thella mbi një shkresë krimi! – nga Jozef Radi

Refleksione të thella mbi një shkresë krimi! nga Jozef Radi Para pak ditësh më ra në dorë një material prej atyre që konsiderohen të Sigurimit të...

Avokat Muzafer Pipa (1914-1946) -dhe disa komente rreth figurës së tij

Avokat Muzafer Pipa (1914-1946) dhe disa komente rreth figurës së tij U torturua duke përdorur hekurin e skuqur në kockë, veprim që i shkaktoi vdekjen më...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.