back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Personalitete

“Unë dhe Parisi” – rrëfimi i mjekut Xhovan Kajana për Francën – nga Namik Selmani

“Unë dhe Parisi” rrëfimi i mjekut Xhovan Kajana për Francën nga Namik Selmani Do të doja që këtë titull monologian ta kisha për vete. Sot nuk ndodh...

Eqrem Çabej (1908-1980) – albanologu dhe studiuesi më i zellshëm i gjuhësisë shqiptare

Eqrem Çabej (1908-1980) - albanologu dhe studiuesi më i zellshëm i gjuhësisë shqiptare nga monografia “Eqrem Çabej” e Shaban Demirajt Mbetet një ndër përfaqësuesit më të shquar...

Refuzimi i lirimit me kusht nga burgu i ferrit komunist – nga Bedri Blloshmi

Refuzimi i lirimit me kusht nga burgu i ferrit komunist nga Bedri Blloshmi Më 27 mars 1991, na lajmëruan se do të liroheshin 8 të dënuar...

Urime Profesorit Sami Repishti për 99-vjetorin e Lindjes! – nga Thanas L. Gjika

Urime Profesorit Sami Repishti për 99-vjetorin e Lindjes! nga Thanas L. Gjika I dashur Prof. Repishti, ju dërgoj urimet e mia me rastin e 99-vjetorin e...

Pse poezia është e vështirë për t’u kuptuar, e për pasojë për t’u shijuar… – nga Artan Kafexhiu

Pse poezia është e vështirë për t'u kuptuar, e për pasojë për t’u shijuar… nga Artan Kafexhiu Pengesa e vetme të kuptosh poezinë, pavarsisht se për...

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! – nga Frank Shkreli

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! nga Frank Shkreli “Poeti i ëmbëlsisë”, e quanin - pushkatuar nga komunistët me 25 mars 1945, në...

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite – nga Mimoza Kuchly

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite. nga Mimoza Kuchly Pse u ndëshkua Çelentano shqiptar! Ka njerëz për të cilët nuk arrin të...

Ndahet nga jeta piktori i njohur… – Ali Oseku më pyeti: E di si vizatoj unë? – nga Visar Zhiti

Ndahet nga jeta piktori i njohur, Ali Oseku Vuante nga një sëmundje e rëndë. Piktori i njohur Ali Oseku është ndarë nga jeta ditën e...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Tallazet harrohen… po dhimbja mbetet – Lek Përvizi rrëfen vetveten në të 95 vit të jetës… dhe një falenderim nga Jozef Radi

Lek Përvizi hyn te personalitetet më të spikatura dhe më të rëndësishme të kulturës dhe historisë shqiptare në kapërcyell të dy shekujve: atij të...

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi & Bora Bushati, Astrit Bushati e Qamil Xhurreta

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi Tipik shkodran. I gjatë e i thatë në trup, i ngadaltë në lëvizje...

Lazër Radi – Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar – nga Hysen S. Dizdari

Lazër Radi - Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar nga Hysen S. Dizdari* Lazër Radi ishte jurist, publicist, prozator, poet e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.