Autori Arkivit

Ata s’i përkasin cilësive të njeriut, as atyre vlerave ku unë bëj pjesë… Kantautori italian Franco Battiato – përgatiti në shqip Andrit Spahiu

  Ata s’i përkasin cilësive të njeriut, as vlerave ku unë bëj pjesë Kantautori italian Franco Battiato Përgatiti në shqip Andrit Spahiu Publikime për kulturën, personalitete të muzikës Më shihni, ndihem mirë me veten Lexo Me Teper.

Evolucion (ose vrasje Liridonash) – nga Shqipe Bytyçi

Evolucion (ose vrasje Liridonash) nga Shqipe Bytyçi Vetëbesimi saj trondit eshtrat arkaik tërmet gjashtë ballësh miliarda neurone n’lëvizje nxitojnë zigzakeve të shtratit t‘langt sa nuk shpërthejne membranat trunore dosje të hapura llogari algoritmike hipotallamusi trazohet tundim i kromozomit y muret e shtëpisë Lexo Me Teper.

Dr. Ibrahim Rugova – Presidenti i parë historik i Dardanisë (Në përvjetorin e lindjes) nga Frank Shkreli

Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë historik i Dardanisë (Në përvjetorin e lindjes) nga Frank Shkreli “Nuk kishte avokat më të mirë që të shpjegonte hallet e Kombit shqiptar dhe të drejtat e Lexo Me Teper.

Quo vadis, o njieri? & Terrinë prej qiellit…! – nga Ledri Kurti – Kraja

Quo vadis, o njieri? nga Ledri Kurti – Kraja Jo shumë, por vetëm tri ditë ma parë, ishte festa e Pamvarësisë, 28 Nandori! Viti 2023! Me thanë, ndjesia e asaj ditë, ishte si moti Lexo Me Teper.

Mirditorja Bardhe Krosi

Mirditorja Bardhe Krosi Bardhe Krosi nga Kaçinari i Mirditës, martirja që vdiq nga torturat çnjerëzore në burgjet e regjimit mëkatar komunist shqiptar në vitin 1949. Ishte vetem njëzet vjeçe kur u arrestua Lexo Me Teper.

Ë-ja e shqipes… – nga Shpend Bardhi (Mustafa Kruja)

Ë-ja e shqipes… nga Shpend Bardhi (Mustafa Kruja) Âsht nji tingull i çuditshëm ky! Në tosknishtet të del përpara në shkrim e të bie në vesh gati mbas çdo bashkzânorje; në gegnishten Lexo Me Teper.

Një dokument statistikor dhe një pyetje – nga Xhafer Sadiku

Një dokument statistikor dhe një pyetje nga Xhafer Sadiku Kjo statistikë e popullsisë në Shqipërinë Veriore e Verilindore, kur Fuqitë e Mëdha copëtuan Shqipërinë, tregon shumë. Shikoni numrin e popullsisë sipas etnisë Lexo Me Teper.

Pak ma shumë dritë mbi figurën e Zef Vorf Nekaj permes Shejzave

Pak ma shumë dritë mbi figurën e Zef Vorf Nekaj Zef Vorf Nekaj lindi në Domgjon, Mirditë më 14 qershor 1919 dhe e kreu shkollën fillore në konviktin “Mirdita” në Lexo Me Teper.

Të lindun në shtrëngatë! – nga Kazanova Aliaj – refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve”

Të lindun në shtrëngatë! nga Kazanova Aliaj refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve” Nji ditë do të ndigjohesh deri në Amerikë “Ushëtima e Sharrit” e Lazër e Jozef Radit..! Oshëtima e dhimbjeve që Lexo Me Teper.

Një falenderim për Dom Nikollë Kaçorrin, bashkëthemelues dhe arkitekt i Pavarësisë së Shqipërisë – nga Aleksandër Ndoja

Një falenderim për Dom Nikollë Kaçorrin, bashkëthemelues dhe arkitekt i Pavarësisë së Shqipërisë nga Aleksandër Ndoja 28 nëntor 1912 – 28 nëntor 2023 Dom Nikollë Kaçorri (Krejë, 1865 – Vienë, 29 maj Lexo Me Teper.

Edhe një herë mbi 29 nëntorit 1944 – nga Genci Hoti

Edhe një herë mbi 29 nëntorit 1944 nga Genci Hoti Deri me 1990 në Shqipëri është diskutuar, më shumë nën zë, data e çlirimit midis 28 dhe 29 nëntorit. Pasja e një Lexo Me Teper.

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York – nga Klajd Kapinova

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York nga Klajd Kapinova Flamurit është ngritur më 6 prill 1911, në Deçiq të Malësisë dhe ringritja e tij në Vlorë më Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook