back to top
20.5 C
Tirana
E mërkurë, 22 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Fan Noli

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët” – nga Frank Shkreli

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët" nga Frank Shkreli* Idriz Lamaj është i njohur si publicist, studiues dhe aktivist i dalluar i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe njëherazi edhe ish-gazetar...

Refat Gurrazezi dishepull i Faik Konicës – nga Idriz Lamaj

Refat Gurrazezi dishepull i Faik Konicës nga Idriz Lamaj* Shumë atdhetarë të njohur të mërgatës i mbyllen sytë në varfëri të madhe, pasi i sherbyen kombit...

Figura e Gjergj Aranitit në letërsinë popullore – nga Ilirjan Gjika

Figura e Gjergj Aranitit në letërsinë popullore nga Ilirjan Gjika Një prej figurave të shquara të historisë së Shqipërisë gjatë shek. XV ishte edhe Gjergj...

Kongresi i Triestes 1 – 4 Mars 1913

Kongresi i Triestes 1 - 4 Mars 1913 110 vjetori i Ngjarjeje të Rëndësishme në Histori Me kët shkrim pak më të plotë mbi Kongresin e...

“Shekspiri” u shkrua nga Hygoi në mërgim dhe u përkthye në shqip nga Abdulla Rami në internim” – Bisedë me Ermira Godon në ExLibri

“Shekspiri” u shkrua nga Hygoi në mërgim u përkthye në shqip nga Abdulla Rami në internim" Bisedë me Ermira Godon në ExLibri  për veprën “William Shakespeare”...

Standard pa Standarde – nga Ag Apolloni

Standard pa Standarde nga Ag Apolloni Standardi ka nevojë për një rotacion: një standard me bazë gege do të ishte shpagim për një krim të bërë...

Fan Noli, përlavdues epiko-lyrik i burrnis shqiptare – nga Ernest Koliqi

Fan Noli, përlavdues epiko-lyrik i burrnis shqiptare* nga Ernest Koliqi Stefan Stiljan Noli, nji ndër personalitetet mâ të spikatuna qi shprehi nga gjinì i vet kombi...

Në përkujtim të Faik Konicës – nga Romeo Gurakuqi

Në përkujtim të Faik Konicës nga Romeo Gurakuqi Në kulmin e aktivitetit diplomatik për njohjen e udhëheqësisë politike shqiptare, përkrah Aleancës Antifashiste në Luftën e Dytë...

Prekë Cali – Nderi i Kombit: Kreshniku i Kelmendit  të Malësisë së Madhe dhe Hero i Kombit Shqiptar – nga Frank Shkreli

Prekë Cali - Nderi i Kombit: Kreshniku i Kelmendit  të Malësisë së Madhe dhe Hero i Kombit Shqiptar* nga Frank Shkreli Me rastin e...

Copëza shënimesh… – nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi

Copëza shënimesh...  nga arkivi me shënime dhe dokumenta i Dr. Lazër Radi  Vjeshta e tretë - Historia e një kafeje Ishte ditë vjeshte. Një shi i imtë dhe...

Letërsia dhe studimet kulturale neomarksiste – nga Leka Ndoja

Letërsia dhe studimet kulturale neomarksiste nga Leka Ndoja Fillesat e sistemit të ri letrar Nëse në vitet '30 të shek. XX në Shqipëri diskutimet e shtypit u...

Elita Politike në Shqipëri në 1920-1924, në optikën e diplomatëve anglezë – nga Dr. Albana Mema

Elita Politike në Shqipëri në 1920-1924, në optikën e diplomatëve anglezë nga Dr. Albana Mema Zhvillimi i qëndrueshëm i shtetit shqiptar, në periudhën e viteve 1920-1924,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.