back to top
29.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Qershor, 2024

Prejardhja ilire e emrit të lashtë të Shkodrës e dokumentuar në monedhat e arit… – nga Filip Guraziu

Prejardhja ilire e emrit të lashtë të Shkodrës e dokumentuar në monedhat e arit… nga Filip Guraziu Në periudhën kohore 2000 deri 1000 vjet para Krishtit,...

A e meritonte At Bellusci një lamtumirë të tillë? – Reagim i Dr. Ornela Radovicka

A e meritonte At Bellusci një lamtumirë të tillë? Reagim i Dr. Ornela Radovicka Dr. Ornela Radovicka, drejtuese e Qendrës Albanologjike mbi Gjuhën dhe Kulturën Arbëreshe,...

Petro Zheji Përkthyes – (1929-2015)

Petro Zheji Përkthyes - (1929-2015) Vjollca Hysenbegas: Bibliografi e letërsisë artistike të përkthyer Petro Zheji deri në vitin 2000, ka përkthyer mbi 55 vepra nga...

Prishje e qëllimshme e hierarksisë së vlerave kombëtare… – Mesazh drejtuar deputetëve të Kuvendit

Prishje e qëllimshme e hierarksisë së vlerave kombëtare… Mesazh drejtuar deputetëve të Kuvendit Të nderuar deputetë, Në “Vitin e Lasgushit” të shpallur nga Ministria e Kulturës mësojmë...

Fotoja me Inteligjente e të gjitha Kohërave

Fotoja me Inteligjente e të gjitha Kohërave Në vitin 1927, një event shkencor mblodhi disa nga mendjet më të mëdha të botës në një sallë... Atë...

Një hetim i plotë dhe transparent i skandalit të Onkologjikut – nga deputetja Greta Bardeli

Një hetim i plotë dhe transparent i skandalit të Onkologjikut nga deputetja Greta Bardeli Sot flasim me zërin, jo thjesht si parlamentarw, por edhe si qytetarë...

Ndërtim Antik Mahnitës

Ndërtim Antik Mahnitës Prodhimi i akullit gjatë Perandorisë Persiane në mes të shkretëtirës: Yakhchal ose “gropa e akullit” është një metodë për të prodhuar akull...

Një poezi nga Lazër Radi – dhe versioni në anglisht nga Alfred Kola

Një poezi nga Lazër Radi dhe versioni në anglisht nga Alfred Kola Zoti Alfred Kola është jo vetëm muzikant po edhe një përkthyes i apasionuar i...

Pse i shkel Konventat Greqia te grupet etnike,sidomos te çështja çame – nga Isuf B. Bajrami

Pse i shkel Konventat Greqia te grupet etnike, sidomos te çështja çame nga Isuf B. Bajrami Në kohën e sotme përveç Serbisë, edhe Greqia është...

Putini dhe rruga e tij e gabuar… – nga Thanas L. Gjika

Putini dhe rruga e tij e gabuar… nga Thanas L. Gjika Në historinë botërore kanë dalë herë pas here drejtues shtetesh të pasura që e kanë...

Memorandumi i Gerçës (10 – 23 Qershor 1911) – nga Fritz Radovani

Memorandumi i Gerçës (10 - 23 Qershor 1911) nga Fritz Radovani Ishte viti 1911...: Asht mirë me marrë hartën e Shqipnisë dhe shikoni ku bjen Gerça! Janë mundue...

Akademikët e politikës dhe sharlatanët e shkencës – nga Genci Hoti

Akademikët e politikës dhe sharlatanët e shkencës nga Genci Hoti Në Shqipëri ndodh një fenomen i çuditshëm, duke përfshirë edhe njerëzit me tituj shkencorë. Fshihen dokumenta...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.