back to top
5.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Një nga portat më të vjetra të botës – përgaditi Saimir Kadiu

Gazeta

Portë e viteve 118-126 pas Krishtit në Romë
Portë e viteve 118-126 pas Krishtit në Romë
Një nga portat më të vjetra të botës
përgaditi Saimir Kadiu

Kjo portë është nga portat më të vjetra në botë dhe ndodhet në Panteonin në Romë.
Është ndërtuar në vitet 118-126 pas Krishtit, në kohën e perandorit Hadrian.
Porta përbëhet nga dy kanate, secili krah është prej bronzi të fortë dhe peshon 8.5 ton, është 7.6 metra i lartë dhe 2.3 metra i gjerë.
Edhe pse krahët janë jashtëzakonisht të rëndë, ata janë aq të ekuilibruar sa mund të hapen dhe mbyllen lehtësisht nga një person i vetëm.
Është gjithashtu një nga dy dyert e vetme në botë, kyçja e së cilës, që daton pothuajse 2000 vjet më parë, ende funksionon.
Ndjenja që provon kur e gjen veten përballë kësaj dere të lashtë imponuese është e papërshkrueshme dhe tepër prekëse.
Kultura romake është e jashtëzakonshme dhe ndryshe nga të tjerat!
Nuk ka asnjë vend tjetër në botë që përmban aq shumë kulturë, histori dhe bukuri sa Roma dhe e gjithë Italia!

Marrë nga Muri i FB, Saimir Kadiu, 17 mars 2024

 

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.