back to top
5.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024

Platoni përballë dy pyetjeve

Gazeta

Bust i Platonit - Muzeu Arkeologjik Nazional në Napoli.
Bust i Platonit – Muzeu Arkeologjik Nazional në Napoli.
Platoni përballë dy pyetjeve

Platoni, i cili s’ishte pa kurrë tue qeshë, edhe e kishte shtrëngue vedin nën moton me i shmangë tana të këqijat poi edhe situatat e pakandshme shoqnore, nji ditë u përball me dy pyetje, e para ishte: Cilat sjellje të njerëzve ju kanë befasue ma së shumti? Platoni i rendit me radhë: ata që mërziten si fëmijë e nxitojnë me u rritë, e ma mbas pendohen për fëmininë e tyne, ata që humbin shëndetin me fitue pare, e mandej shpenzojnë gjithçka për me e rifitue ate edhe ata që shqetësohen për të nesërmen, tue harrue të tashmen. Në fund të fundit, ata nuk jetojnë as të sotmen e as të nesërmen. Ata jetojnë sikur s’kanë me vdekë kurrë, e vdesin si t’mos kishin jetue kurrë… Më mbas i erdh pyetja e dytë: Çfarë sugjeroni? Plaku i urtë ia renditi sërish: Mos u mundoni me kënaqë gjithkënd, e vetmja gjà që duhet me ba asht me e lanë vedin me dashtë, po ma e randësishmja e jetës s’asht me pasë gjithçka po me pasë gjithnji nevojë për të paktën e domosdoshme…


 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.