back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Faik Konica

Gurët e këndit që ka vendosë Ernest Koliqi… nga Ndue Ukaj, në 120 vjetorin e lindjes së Koliqit

Gurët e këndit që ka vendosë Ernest Koliqi… nga Ndue Ukaj në 120 - vjetorin e lindjes së Koliqit I Ernest Koliqi në historinë e...

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… nga Jozef Radi

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… me rastin e dyvjetorit të vdekjes nga Jozef Radi Dalip Greca, hyn tek ata gazetarë që jetuan...

“Vatra”… – nga Auron Tare

“Vatra”… nga Auron Tare Një copëz nga emisioni i Adi Krastës mbrëmjen e kaluar fliste mbi sherrnajën shqiptare që po ndodh prej kohësh me një nga...

Si ta bëjmë Federatën “Vatra”, një organizatë demokratike – reflektim Artur Vrekaj, Massachusetts – Letër e hapur

Si ta bëjmë Federatën “Vatra”, një organizatë demokratike reflektim Artur Vrekaj, Massachusetts *Letër e hapur për anëtarët e Federatës VATRA Të dashur bashkëkombas, vatranë! Misioni për anëtarësinë...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Fan Noli “rikthehet” në Universitetin Harvard – nga Frank Shkreli

Fan Noli “rikthehet” në Universitetin Harvard nga Frank Shkreli Në një njoftim të Shoqatës së Studentëve Shqiptarë të Universitetit Harvard, i njohur në Shtetet e Bashkuara,...

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët” – nga Frank Shkreli

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët" nga Frank Shkreli* Idriz Lamaj është i njohur si publicist, studiues dhe aktivist i dalluar i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe njëherazi edhe ish-gazetar...

“Iliada” shqiptare dhe mesazhi i Faik Konicës për grekët – Pse diktatura e censuroi “Lahutën e Malcis”!

“Iliada” shqiptare dhe mesazhi i Faik Konicës për grekët Pse diktatura e censuroi “Lahutën e Malcis”! Çfarë ndodhi gjatë këndimit në Shkodër Duket qartë se...

Fan S. Noli – Patrioti Madh Demokrat – nga Agim Xh. Dëshnica

Fan S. Noli - Patrioti Madh Demokrat nga Agim Xh. Dëshnica Unë jam kundër çdo diktature - Noli, 1961 Në vitin 1982 me rastin e 100 vjetorit...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Lavdi Heroit Niko Kirka! – Përkujtim, në 5-vjetorin e ndarjes nga jeta (1926-2018)

Lavdi Heroit Niko Kirka! Përkujtim, në 5-vjetorin e ndarjes nga jeta (1926-2018) Shkruan ndër të tjera miku im i vjetër Milto Marko, prindët e të...

Askush nuk asht mbi Ligjin, Kanunoren e as Vatrën… – 41 pyetje paraprake nga Serxhio Bitici

Askush nuk asht mbi Ligjin, Kanunoren e as Vatrën... 41 pyetje paraprake nga Serxhio Bitici Jam anëtar i mirëfilltë dhe kontributor i madh prej vitit...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.