back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Arshi Pipa

Alfabetizimi dhe Statistikat Leksikore (Botuar për herë të parë në Pejzazhe të Fjalës, 26 Tetor, 2012) – nga Artan Kafexhiu

Alfabetizimi dhe Statistikat Leksikore (Botuar për herë të parë në Pejzazhe të Fjalës, 26 Tetor, 2012) nga Artan Kafexhiu - Read Me (AK) Si kemi arritur deri...

E bukura! – nga Arben Borshi

E bukura! nga Arben Borshi Ditë më parë, Z. Sokol Parruca, kishte publikuar një shkrim ku na kujtonte “të bukurat e Shkodrës” Ndaj mora shkas e po...

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi & Bora Bushati, Astrit Bushati e Qamil Xhurreta

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi Tipik shkodran. I gjatë e i thatë në trup, i ngadaltë në lëvizje...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare – nga Frank Shkreli

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite  në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare nga Frank Shkreli 19 Marsi shënon ditën që Kisha Katolike universale pёrkujton festёn liturgjike kishtare tё...

Dialogu – si rruga më e mirë për zgjidhjen e problemeve – rubrikë voal.ch nga Elida Buçpapaj

Dialogu - si rruga më e mirë për zgjidhjen e problemeve rubrikë voal.ch nga Elida Buçpapaj VOAL botoi lajmin se ligji Anti-SLAPP merr vulën e miratimit...

Njerëz si Mentor Quku i vyejnë atdheut… nga Valbona Quku Lisha

Njerëz si Mentor Quku i vyejnë atdheut... Mentor Quku (20 Janar 1939 - 31 Maj 2014) nga Valbona Quku Lisha Mentor Quku njihet si mjedolog i shquem,...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Nëpër faqet e historisë së klerit katolik” – Libri në faqet online të kompanive Amazon, Barnes and Noble

Nëpër faqet e historisë së klerit katolik” Libri në faqet online të kompanive Amazon, Barnes and Noble Vepra modeste, është fryt i një pune shumëvjeçare,...

Kohë dosjesh – nga Artan Kafexhiu

Kohë dosjesh nga Artan Kafexhiu Sigurisht, që mund të hamendësohet se Ruritania (Shqipëria), ka qenë vendi “par excellence” i dosjeve. Secili supozohej se kishte dosje, madje...

Ku t’i nis e ku t’i sos, problemet në Vatër – nga Ramiz Mujaj

Ku t’i nis e ku t’i sos, problemet në Vatër nga Ramiz Mujaj Jam në Vatër që nga viti 1990. Kur hyra në Vatër për herë të...

Prof. Nikoll Dakaj, viktimë e “Revolucionit Kulturor” – nga Fritz Radovani

Prof. Nikoll Dakaj, viktimë e “Revolucionit Kulturor” nga Fritz Radovani 1967 - Një Shqipni aq e vogël me aq shumë trazime, gati e pabesueshme! Frenat...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.