back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gjergj Fishta

Ardhja e Romanit të parë shqip, duke tejkaluar Kompleksin e Edipit – “Marcia” e Dom Ndoc Nikajt – nga Visar Zhiti

Ardhja e Romanit të parë shqip duke tejkaluar Kompleksin e Edipit “Marcia” e Dom Ndoc Nikajt shtyn kufijtë - nga Visar Zhiti “Drita kishte fillue me zbardh...

Shuhet Shërbëtori i së Keqes… – nga Adriatik R. Dosti

Shuhet Shërbëtori i së Keqes... nga Adriatik R. Dosti Ndaj dhe ju idhtaret e tij besnikë ndër vite keni gjithë “të drejtën” e mundëshme sot që...

Gurët e këndit që ka vendosë Ernest Koliqi… nga Ndue Ukaj, në 120 vjetorin e lindjes së Koliqit

Gurët e këndit që ka vendosë Ernest Koliqi… nga Ndue Ukaj në 120 - vjetorin e lindjes së Koliqit I Ernest Koliqi në historinë e...

Pjetro Marubi (1834 – 1903) – nga Fritz Radovani

Pjetro Marubi (1834 - 1903) nga Fritz Radovani Shkodra - djepi i kulturës dhe i artit Atdhetar Shqiptar Krahas hapjes së shkollave fillestare private Shqipe dhe atyne...

6 Prill 1911- Ngritja e Flamurit të Parë të Lirisë në Deçiq të Hotit prej Dedë Gjò Lulit – At Gjergj Fishta

6 Prill 1911- Ngritja e Flamurit të Parë të Lirisë në Deçiq të Hotit prej Dedë Gjò Luli përmes nji shkrimin të hershëm të...

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! – nga Frank Shkreli

Xhevat Kallajxhi: Të përunjem Dom Zadeja, Krenaria e Fisit të Ilirisë! nga Frank Shkreli “Poeti i ëmbëlsisë”, e quanin - pushkatuar nga komunistët me 25 mars 1945, në...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare – nga Frank Shkreli

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite  në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare nga Frank Shkreli 19 Marsi shënon ditën që Kisha Katolike universale pёrkujton festёn liturgjike kishtare tё...

Po sikur “ai” t’ishte at Gjergj Fishta?! – nga Fritz Radovani

Po sikur “ai” t’ishte at Gjergj Fishta?! nga Fritz Radovani Kam ndigjue, po nuk e dij sa asht e vërtetë: Duhet t’jenë llafe!! Flitet, se At Gjergj...

Shqipëria, vendi klasik i heronjve Dedë Gjon Ujka – Heroi fundit i personazheve të “Lahutës së Malcis” të At Gjergj Fishtës nga Frank Shkreli

Shqipëria, vendi klasik i heronjve Dedë Gjon Ujka - Heroi fundit i personazheve të “Lahutës së Malcis” të At Gjergj Fishtës nga Frank Shkreli Disa ditë më...

Mrì Dedja e Merrnaçajve – Nana e Nik Marash Merrnaçaj – nga Pertefe Leka

Mrì Dedja e Merrnaçajve - Nana e Nik Marash Merrnaçaj, Dëshmori i Parë i Mërgatës Shqiptare në luftë kundra komunizmit nga Pertefe Leka 20 Janar...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.