Të lindun në shtrëngatë! – nga Kazanova Aliaj – refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve”

Të lindun në shtrëngatë! nga Kazanova Aliaj refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve” Nji ditë do të ndigjoheshe deri në Amerikë “Ushëtma e Sharrit” e Lazër e Jozef Radit..! Oshëtima e dhimbjeve që Lexo Me Teper.

Një falenderim për Dom Nikollë Kaçorrin, bashkëthemelues dhe arkitekt i Pavarësisë së Shqipërisë – nga Aleksandër Ndoja

Një falenderim për Dom Nikollë Kaçorrin, bashkëthemelues dhe arkitekt i Pavarësisë së Shqipërisë nga Aleksandër Ndoja 28 nëntor 1912 – 28 nëntor 2023 Dom Nikollë Kaçorri (Krejë, 1865 – Vienë, 29 maj Lexo Me Teper.

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York – nga Klajd Kapinova

Pavarësia përkujtohen në kishën katolike Zoja e Shkodrës në New York nga Klajd Kapinova Flamurit është ngritur më 6 prill 1911, në Deçiq të Malësisë dhe ringritja e tij në Vlorë më Lexo Me Teper.

Dokumenta të Agimit të Lirisë: “Memorandumi i shqiptarëvet që kanë dalur maleve” – nga Frank Shkreli

Frank Shkreli Dokumenta të Agimit të Lirisë: “Memorandumi i shqiptarëvet që kanë dalur maleve” në Ditën e Pavarësisë Kombëtare, 2023 nga Frank Shkreli Në numrin e revistës mujore kulturore “Leka”*, numri 4, prill, i viti Lexo Me Teper.

At Zef Ndoc Mesi 2 janar 1869 – 15 dhjetor 1945 (76 vjeç) Frat Famullitar, qi hapi shkollën në 1903, në Iballë

At Zef Ndoc Mesi 2 janar 1869 – 15 dhjetor 1945 (76 vjeç) Frat Famullitar, qi hapi shkollën në 1903, në Iballë Jeta dhe  Arsimimi -Zef Mesi leu më 2 janar1869 në Blinisht Lexo Me Teper.

Fjalët e arta të Luigj Gurakuqit tepër aktuale, sidomos në këtë përvjetor të Pavarësisë së Shqipërisë – nga Frank Shkreli

Fjalët e arta të Luigj Gurakuqit tepër aktuale, sidomos në këtë përvjetor të Pavarësisë së Shqipërisë nga Frank Shkreli – Ish-Drejtor i VOA-s për Euro-Azinë* Ndërsa po bëhen përgatitje dhe ndërkohë Lexo Me Teper.

Komuniteti shqiptar i Anconës nderon kryebashkiakun Silvetti për Festën e Flamurit

La comunità albanese omaggia il sindaco Silvetti per la Festa della Bandiera Omaggiato il primo cittadino con una scultura che raffigura l’aquila, storico simbolo della sovranità dello stato albanese. Ancona - Si chiama Lexo Me Teper.

A po përjashtohen arbëreshët nga i ashtuquajturi Samit i Tretë i Diasporës në Tiranë?! – nga Frank Shkreli

A po përjashtohen arbëreshët nga i ashtuquajturi Samit i Tretë i Diasporës në Tiranë?! nga Frank Shkreli “Nuk kemi kujt t’i ankohemi. Për marritë që kemi bërë, po bëjmë edhe do të bëjmë Lexo Me Teper.

3 Nëntori i vitit 1443, Dita kur Gjergj Kastrioti-Skenderbe u rikthye në atdhe – nga Frank Shkreli

3 Nëntori i vitit 1443, Dita kur Gjergj Kastrioti-Skenderbe u rikthye në atdhe nga Frank Shkreli Në çdo vend tjetër, nga çdo komb tjetër, kjo datë – ky përvjetor historik për Kombin Lexo Me Teper.

Demokraci, por… persekutorët mbrohen – nga Sadik Bejko

Demokraci, por… persekutorët mbrohen nga Sadik Bejko Më poshtë janë kopertinat e disa prej librave mbi jetën dhe krijimtarinë e Vilson Blloshmit dhe të Genc Lekës, të përgatitura prej meje. Libra ku jepet Lexo Me Teper.

Si dështoi komploti i organizuar nga Ismail Qemali për të rrëzuar sulltan Abdylhamidin II – nga Hasan Bello

Historiani Hasan Bello Si dështoi komploti i organizuar nga Ismail Qemali për të rrëzuar sulltan Abdylhamidin II nga Hasan Bello Në janar të vitit 1901, kundërshtarët politikë të Abdylhamidit II, duke përfshirë dhëndrin Lexo Me Teper.

Shënime historike mbi Mbretërinë e Israel-it 2000 vjet para Krishtit dhe rithemelimi i shtetit etnik izraelit (1948-2024) – nga Klajd Kapinova

Autori i shkrimit Klajd Kapinova Shënime historike mbi Mbretërinë e Israel-it 2000 vjet para Krishtit dhe rithemelimi i shtetit etnik izraelit (1948-2024) nga Klajd Kapinova Israel – Genesis “Nëse dikush do të dërgonte raketa në Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook