back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Kafe letrare

Hija – nga Gentiana Kone

Hija nga Gentiana Kone E zgjoi zani i atij më vetarit ndër shpendë. Hana ishte mshef pas nji reje të brydhët e gjithësia gjumonte mes andrrash. U...

Ylli mbi Lyknidë – tregim nga Gentiana Kone

Ylli mbi Lyknidë tregim nga Gentiana Kone Për 7 ditë e 7 netë era frulloi mbi qytet dhe liqen me grithmën e botës të përtejme. Një...

Zgorça – rrëfim nga Bukra Hysenukaj – Kastrati

Zgorça rrëfim nga Bukra Hysenukaj - Kastrati Përfund livadhi, breg rruge, krejt e shkputune prej simotrave t’saj, nji kshtaj kish zg’jedhë me ba shoqni me mollët....

Tri poezi – nga Agim Xh. Deshnica

Tri poezi nga Agim Xh. Deshnica Perëndim Berati Humbi dielli pas Shpiragut, hesht mes muresh, kala e gurtë, fshatrat mbi kodra ranë në gjumë, hijet zgjaten e zhyten në...

Rrugëve të mërgimit – Poezi nga Idriz Lamaj – nga Ernest Koliqi (1973)

Rrugëve të mërgimit - Poezi nga Idriz Lamaj nga Ernest Koliqi (1973) Rrugëve të mërgimit - New York 1973 – (Vëllimthi kushton 3 dollarë dhe mund të porositet...

North Woods – Tregim nga Avis Gjyshja

North Woods Tregim nga Avis Gjyshja Kur më shkon mendja tek festat e fundvitit, më bëhet sikur dhe ajri mbushet me tinguj këmbanash e gëzime fëmijësh....

Aster – tregim nga Lili Kristuli

Aster tregim nga Lili Kristuli Nuk e di ç’të veçantë pati ai mëngjes. Di se u zgjova dhe kuptova që isha një grua pothuajse...

Bletët, Mjalti, Ariu dhe Njeriu – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Bletët, Mjalti, Ariu dhe Njeriu tregim nga Agim Xh. Dëshnica Lart në krahun e majtë të rrugës, që merr përpjetë për në Parkun e madh të...

“Nën qarr po rrinte vasha” – tregim nga Anton Pashku

“Nën qarr po rrinte vasha” tregim nga Anton Pashku Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e...

“Revolta e gërmave” – tregim nga Laura Olldashi

"Revolta e gërmave” tregim nga Laura Olldashi -Zonjë? Ajo kthen kokën. Një djalosh i ri i buzëqesh. -Deshët gjë? -Kur po ecnit ju ranë këto. -Çfarë janë? - dhe zmadhon...

Eugenio Montale – Nga libri Eshtra sepiesh – Pakti 2008

Eugenio Montale - Nga libri Eshtra sepiesh - Pakti 2008 Limonat Ndigjomë, poetët laureatë përsillen vetëm ndër bimësitë me emra pak të njohur: bushe ligustra a dashtra. Unë, për vete,...

Për hatër t’nji poezije të vetme… – nga Rainer Maria Rilke

Për hatër t'nji poezije të vetme* nga Rainer Maria Rilke Ah, poezitë vlejnë kaq pak, kur i shkruan tepër herët në jetën tënde. Të duhet me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.