back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024

A është globali lider arrogant, prepotent, përçmues, egocentrik, kokorosh, smiracak, lajkatues, flirtues… psikopat? – nga Zamir Gjurgji

Gazeta

Zamir Gjurgji
Zamir Gjurgji
A është globali lider arrogant, prepotent, përçmues,
egocentrik, kokorosh, smiracak, lajkatues, flirtues… psikopat?
nga Zamir Gjurgji

Ish-kryeredaktori dhe botuesi i “Foreign Policy”, Moises Naim, ka detajuar e kartelizuar personalitetin e një udhëheqësi global, duke iu referuar Shoqatës Psikiatrike të SHBA-së që ka shtjelluar veçoritë dhe kriteret për të pikasur narcizmin patologjik, që njihet edhe si “Çrregullim i Personalitetit Narcizik” (NPD). Sipas vëzhgimeve te tyre, personat që e mbartin karakterizohen nga megalomania e pandërprerë; nevoja e pafre për t’u admiruar dhe mungesa e empatisë. Shfaqen tepër arrogantë, kanë ndjeshmëri superioriteti dhe sjellje të prirura për të zaptuar pushtet. Vuajnë nga brishtësia e egove; nuk tolerojnë kritikën dhe priren të përçmojnë të tjerët për të dalë në pah. Mbështetur në manualin e këtij organizmi të psikiatrëve amerikanë, cilido që vuan nga çrregullimet e personalitetit narcizist shpalos të tilla simptoma:

Global Leadership
Global Leadership

1.Ndjesi madhështie dhe pritshmëri për t’iu njohur e pranuar sundimi.
2.Fiksim ndaj vegimeve për pushtet, sukses, intelekt dhe tërheqje trupore.
3.Perceptim i qenies së pashembullt, superior dhe që bën pjesë të grupimet apo institucionet e shtresës a klasit të lartë.
4.Nevojën e pandërprerë për t’u admiruar nga të tjerët.
5.Vetëbindjen se gëzon të drejtën për t’u trajtuar në mënyrë të veçantë dhe synon nënshtrimin e të tjerëve.
6.Prirjen për të shfrytëzuar të tjerët, për të nxjerrë përfitime vetjake.
7.Paaftësia për të qenë empatik me ndjeshmëritë, dëshirat dhe nevojat e tjetrit.
8.Smira e shfrenuar dhe vegimi se të gjithë të tjerët janë smirëzinj ndaj tij.
9.Prirja për t’u shfaqur i vrazhdë dhe hundëpërpjetë.
10.Prirja për të përçmuar si kundërshtarët ashtu dhe ithtarët.

Marrë nga Muri i FB, Zamir Gjurgji, 3 prill 2024

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.