back to top
18.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Revista Arbëria

Gjuha letrare është organizëm i gjallë Peter R. Prifti (1993)

Gjuha letrare është organizëm i gjallë... Peter R. Prifti (1993) Koment mbi kritikën që i bëhet gjuhës së njesuar letrare prej profesor Arshi Pipës Redaksia...

Ibrahim Kodra: Një mit i kohës sonë… (1993)

Ibrahim Kodra Një mit i kohës sonë... (1993) Piktori Ibrahim Kodra, ka lindur në vitin 1918, në Tiranë. Ndoqi shkollën e mesme, me mësues Odhise Paskalin,...

Dy fjalë për Poetin Dritëro Agolli nga Ferdinand Radi

Requiem për pendimet e vona... nga Jozef Radi Para pak ditësh po lexoja në Fb e nji mikut tim, pjesë nga një intervistë e Dritero...

Migjeni dhe unë nga Ernest Koliqi (1974)

Migjeni dhe unë... nga Ernest Koliqi (1974) Dosja e “Arbërisë” Kush merret me politikë duhet të llogarisë edhe pasojat që rrjedhin nga një veprimtari e tillë,...

Imzot Prend Doçi, Abat i Mirditës Pal Doçi (1993)

Imzot Prend Doçi - Abati i Mirditës (1846-1917) Pal Doçi (1993) Në gjurmë të figurave të historisë kombëtare Në një raport mjaft të hollësishëm, që konsulli...

Ringjallja e shtypit – Përshëndetje Arbërisë Dr. Lazër Radi

Ringjallja e shtypit - Përshëndetje Arbërisë nga Dr. Lazër Radi "...Këto fjalë janë t'urta, të vërteta e që i kanë hije një atdhetari të vërtetë....

Edhe nji fjalë për Demokracinë shqiptare… V. Golletti-Baffa

Edhe nji fjalë për Demokracinë shqiptare... Vinçenc Golletti-Baffa (1992) Kryeartikull i revistës "Arbëria" 10 (prill -shtator 1993) Siç na tregojnë ngjarjet e përditshme, rruga për në...

Dy poezi nga Visar Zhiti – libri Kujtesa e Ajrit (1993)

Dy poezi të Visar Zhitit nga Libri “Kujtesa e Ajrit” (1993) ...Nëse “fatkeqsia” e të qenit poet, i dhuroi fatkeqsinë e të qenit i burgosur,...

Poezia është liri… nga Visar Zhiti (1993)

Poezia është liri... nga Visar Zhiti  (1993) Prej datës 5-7 mars 1993, në qytetin e lashtë të Delfit në Greqi, u mbajt takimi i intelektualëve...

Poradeci… Pesha e madhe e fajit Ferdinand Radi (1993)

Pesha e madhe e fajit... nga Ferdinand Radi (1993) Kujtim nga jeta e poetit të madh lirik, Lasgush Poradeci... Kujtime Artistësh për Artistët... Ky shkrim asht i...

Trebeshina: E di ku do vete dhe atje do të vete patjetër…!

Kasëm Trebeshina: “Unë e di ku do vete dhe atje do të vete patjetër...” esse nga Jozef Radi (Arbëria 10, 1993) Ka nji emër të thjeshtë dhe...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.