back to top
33.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Poezia

“Dashuria – më e fortë se krimi!” Copëza nga dhimbja e Motrës (Ida Mëngjesi) për Vëllanë (Sokol Mëngjesi) – si në legjendën e Gjergj...

“Dashuria - më e fortë se krimi!” Copëza nga dhimbja e Motrës (Ida Mëngjesi) për Vëllanë (Sokol Mëngjesi) si në legjendën e Gjergj Elez Alisë *** Del nga...

Kur Shpresa vdes – poezi nga Zef Ndreca

Kur Shpresa vdes poezi nga Zef Ndreca Përmes katundit tù rà derë për derë E tù kqyrun fund e n’maje ato shpia, I t’mujtun prej zollumit, pa...

Rrugëve të mërgimit – Poezi nga Idriz Lamaj – nga Ernest Koliqi (1973)

Rrugëve të mërgimit - Poezi nga Idriz Lamaj nga Ernest Koliqi (1973) Rrugëve të mërgimit - New York 1973 – (Vëllimthi kushton 3 dollarë dhe mund të porositet...

Dhimbja… ne dy poezi – Shpend Sollaku – Noé & Ilir Prifti

Dhimbja... ne dy poezi Shpend Sollaku - Noé & Ilir Prifti Para pak kohe u largue nga kjo jetë vëllai i madh i poetit Shpend Sollaku...

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca – Në shqip nga Manjola Brahaj

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca Në shqip nga Manjola Brahaj Mëngjes Zemra ime e shtypun ndien bashkë me mëngjesin dhimbjen e dashnive të saj dhe...

Nga poezia e Ali Asllanit – Zonja Lu!

Nga poezia e Ali  Asllanit Zonja Lu Një ditë dola për shëtitje, Afër udhës në varreza Pashë një zonjë më shumë habitje Veshur krejt me rrob’ të bardhë Duke i...

Te gërmadhat e fshatit – poezi nga Mihal Zallari (ish-Kryetar i Parlamentit shqiptar)

Te gërmadhat e fshatit poezi nga Mihal Zallari (ish-Kryetar i Parlamentit shqiptar) Mihal Zallari u lind në vitin 1896 në fshatin Frashër të Përmetit dhe...

Nji mbramje fundshtatori… – nga Liridon Mulaj

Nji mbramje fundshtatori... nga Liridon Mulaj Kjo fotografi dhe kjo poezi nga Liridon Mulaj kushtuar mbrëmjes “Arti guxon të kundërshtojë...” realizuar në Teatrin Kombëtar. . Asht nji mbramje...

Kur çelin sythat e rinj – poezi nga Bilal Xhaferri

Kur çelin sythat e rinj poezi nga Bilal Xhaferri Ndoshta, gorica plakë, në rrënjët e të cilës varrose birin tënd, ka çelë sythat e rinj, të bardhë. Ndoshta… është tharë. Ende gurgullon burimi...

Lutje e dëshprueme – poezi nga Ernest Koliqi

Lutje e dëshprueme - poezi nga Ernest Koliqi Ju qi keqas t'vorrosun keq flêni ndër murrâna mbi shpate t'pjerrta a n'pyje, n'breg deti ase n'breg lumi, dëshmor',...

Zogu i ëndrrës… – Poemë nga Frederik Reshpja

Zogu i ëndrrës... Poemë nga Frederik Reshpja (për Reginën e vogël) Erdhi zogu i ëndrës Dhe ra në një degëz gjumi.   Moj Regina, moj vajz e vogël. Mbledh lule një...

Ju s’kishit, Ju keni, Ju s’keni… – poezi nga Jozef Radi

Ju s’kishit, Ju keni, Ju s’keni poezi nga Jozef Radi Ju zbritët prej kuajve t'asgjasë e kambkryq ratë me dyfek mbas shpine ndër sheshe që i quejtët tuejat. Prej...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.