back to top
27.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jeronim De Rada

Refleksione mbi librin “Saggi di lettetatura albanese” – Firenze 1972 Ernesto Koliqi: “Studi e Testi”, volume V, pp. IV – 260 – nga Martin...

Refleksione mbi librin “Saggi di lettetatura albanese” - Firenze 1972 Ernesto Koliqi: “Studi e Testi”, volume V, pp. IV - 260 nga Martin Camaj Ky botim përmban...

A po përjashtohen arbëreshët nga i ashtuquajturi Samit i Tretë i Diasporës në Tiranë?! – nga Frank Shkreli

A po përjashtohen arbëreshët nga i ashtuquajturi Samit i Tretë i Diasporës në Tiranë?! nga Frank Shkreli “Nuk kemi kujt t’i ankohemi. Për marritë që kemi bërë,...

Samiti i heshtjes! – nga Alba Kepi

  Samiti i Diasporës - 23 Nentor 2023 Samiti i heshtjes! nga Alba Kepi Dita e arbëreshëve, parada e shqiptarëve në diasporë, turizmi, shkollat Shqipe, sipërmarrës emigrantë, profesionistë...

Jeronim De Rada – përlindës i kombit dhe letrares – Në 120 vjetorin e ndarjes – nga jeta nga Behar Gjoka

Jeronim De Rada - përlindës i kombit dhe letrares Në 120 vjetorin e ndarjes nga jeta nga Behar Gjoka Vargu fillimtar dhe grishës i poemës Këngët e...

Ardhja e De Radës e italo-arbëresheve në botimet në Shqipëri – mes interpretimit dhe transliterimit si interkulturë – nga Leka Ndoja

Ardhja e De Radës e italo-arbëresheve në botimet në Shqipëri - mes interpretimit dhe transliterimit si interkulturë nga Leka Ndoja Ndërsa në kolonitë shqiptare të Italisë,...

23 Shkurt 1848 – Gazzetta “L’albanese D’italia” & Girolamo De Rada – nga Kastriot Frashëri

23 Shkurt 1848 - Gazzetta "L'albanese D'italia" & Girolamo De Rada nga Kastriot Frashëri Sot mbushen 175 vjet nga dalja e numrit të parë të gazetës...

Sami Frashëri i shkruan letër – Jeronim De Radës!

Sami Frashëri i shkruan letër - Jeronim De Radës! Ja çfarë i shkruante Sami Frashëri, prej Stambollit Jeronin de Radës: Ndë Kostandinupojë më 20 të shkurtitë...

“Më mjafton gjuha e Naimit…!” – nga Behar Gjoka

“Më mjafton gjuha e Naimit…!” nga Behar Gjoka Dëgjon të thuhet shpesh, sidomos nga gjuhëtarët dhe akademikët e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (Azili i Shkencerimit...

Standard pa Standarde – nga Ag Apolloni

Standard pa Standarde nga Ag Apolloni Standardi ka nevojë për një rotacion: një standard me bazë gege do të ishte shpagim për një krim të bërë...

Zef Serembe (Giuseppe Serembe) – (6 mars 1844 – 31 dhjetor 1901)

Zef Serembe (Giuseppe Serembe) (6 mars 1844 - 31 dhjetor 1901) Më 31 dhjetor 1901, ndërroi jetë në moshën 57-vjeçare në São Paulo të Brazilit, Zef...

Konsiderata dhe vlerësime të Eqrem Çabejt për Át Gjergj Fishtën – nga Dr. Engjëll Sedaj

Konsiderata dhe vlerësime të Eqrem Çabejt për Át Gjergj Fishtën nga Dr. Engjëll Sedaj Hyrje Prej vitit 1929, kur kishte botuar punimin e parë, me titull "Mbi...

Bala, poeti i parë arbëror në shekullin XV – nga Lutfi Alia,

Bala, poeti i parë arbëror në shekullin XV1) nga Lutfi Alia Studiuesi arbëresh Giuseppe Schirò Junior, profesor në Universitetin e Padova, në veprën “Storia della litteratura...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.