back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Robert Elsie

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare – nga Frank Shkreli

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite  në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare nga Frank Shkreli 19 Marsi shënon ditën që Kisha Katolike universale pёrkujton festёn liturgjike kishtare tё...

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe – nga Kolec Topalli

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe nga Kolec Topalli Fjalorët etimologjikë janë pasqyrë e historisë së gjuhës dhe në një kuptim më të gjerë janë...

Nexhmie Zaimi, e harruarae madhe… nga Sami Milloshi

Nexhmie Zaimi (lindur në Libohovë ose Prevezë, Shqipëri në 14 maj 1917 - vdiq Santa Barbara, Kaliforni 18 prill 2003) ka qenë autore dhe...

Fan S. Noli – Patrioti Madh Demokrat – nga Agim Xh. Dëshnica

Fan S. Noli - Patrioti Madh Demokrat nga Agim Xh. Dëshnica Unë jam kundër çdo diktature - Noli, 1961 Në vitin 1982 me rastin e 100 vjetorit...

Lasgush Poradeci – Yll ndër Yje – nga Agim Xh. Deshnica

Lasgush Poradeci (1899-1987) Lasgush Poradeci - Yll ndër Yje nga Agim Xh. Deshnica Më 27 dhjetor 1899, familjes së Sotir Gushos në Pogradec, u lindi djalë. Atë...

Fati tragjik i një tragjediani – (Et’hem Haxhiademi) – nga Miho Gjini

Fati tragjik i një tragjediani. (Et’hem Haxhiademi) nga Miho Gjini Me rastin e 58-vjetorit të ndarjes nga jeta Ja që ndodh në jetë edhe kështu: që krijues...

“Duke mbledhur Dritë” – Poezia e Visar Zhitit botohet në Kinë Libri dhe një intervistë nga Andreas Dushi

“Duke mbledhur Dritë” - Poezia e Visar Zhitit botohet në Kinë Libri dhe një intervistë nga Andreas Dushi – Shkrimtari Andreas Dushi: Sapo ka dalë në...

Burrë i madhërishëm, të pashë me çizme të zeza balte dhe thinja shenjti… – për Dr. Lazër Radin – nga Visar Zhiti

Burrë i madhërishëm, të pashë me çizme të zeza balte dhe thinja shenjti… për Dr. Lazër Radin - nga Visar Zhiti një ditë pas datëlindjes së tij...

Zef Serembe (Giuseppe Serembe) – (6 mars 1844 – 31 dhjetor 1901)

Zef Serembe (Giuseppe Serembe) (6 mars 1844 - 31 dhjetor 1901) Më 31 dhjetor 1901, ndërroi jetë në moshën 57-vjeçare në São Paulo të Brazilit, Zef...

Hafiz Ali Kraja në vdekjen e at Gjergj Fishtës

At Gjergj Fishta (23 tetor 1871 - 30 dhjetor 1940) Më 30 dhjetor 1940, ndërroi jetë shqiptari i madh At Gjergj Fishta. Përveç faktit se, siç ka...

Pesë vjetori i ndamjes nga jeta i Robert Elsiese, Bir i Thethit – nga Zef Manima

Pesë vjetori i ndamjes nga jeta i Robert Elsiese, Biri i Thethit! nga Zef Manima Pesë vjetori i ndamjes nga jeta i hebrejit, Biri i Thethit! Dr....

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.