back to top
15.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jozef Radi

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… nga Jozef Radi

Requiem për gazetarin skrupoloz dhe njeriun e përkushtuar, Dalip Greca… me rastin e dyvjetorit të vdekjes nga Jozef Radi Dalip Greca, hyn tek ata gazetarë që jetuan...

Konservatorizmi novator dhe fisnikëria e përhershme e Merrnaçajve të Amerikës – nga Marjana Zeneli Bulku

Konservatorizmi novator dhe fisnikëria e përhershme e Merrnaçajve të Amerikës nga Marjana Zeneli Bulku Merrnaçajt e Amerikës janë një familje me bazë të gjerë jo vetëm...

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i dedikojnë një flamur shqiptar, shqiptaro-amerikanit, heroit antikomunist, Nik Mërrnaçaj! – nga Artan Lleshi Gjomarkaj

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i dedikojnë një flamur shqiptar shqiptaro-amerikanit, heroit antikomunist, Nik Mërrnaçaj! nga Artan Lleshi Gjomarkaj Ky flamur i bukur shqiptar, vendoset...

25 vjetori i famullisë së Kishës së “Zojës së Shkodrës” në Hartsdale të New Yorkut – nga Jozef Radi

25 vjetori i famullisë së Kishës së “Zojës së Shkodrës” në Hartsdale të New Yorkut nga Jozef Radi E diela e 28 prillit 2024, në Hartsdale të...

Radi i munguar i Kulturës Shqipe – nga Rei F. Hodo

Radi i munguar i Kulturës Shqipe nga Rei F. Hodo Tek “Ndjenja tragjike e jetës”, portugezi Unamuno na mëson se “nuk mjafton të kurosh murtajën, duhet...

Dy fjalë për autorin Vinçenz Golletti Baffa – Parathënie nga Jozef Radi

Dy fjalë për autorin Vinçenz Golletti Baffa Parathënie nga Jozef Radi rreth librit “Plus uno maneat, perenne saeclo” Koha e ka provuar tashmë plotësisht rezistencën e...

Tallazet harrohen… po dhimbja mbetet – Lek Përvizi rrëfen vetveten në të 95 vit të jetës… dhe një falenderim nga Jozef Radi

Lek Përvizi hyn te personalitetet më të spikatura dhe më të rëndësishme të kulturës dhe historisë shqiptare në kapërcyell të dy shekujve: atij të...

Lazër Radi – Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar – nga Hysen S. Dizdari

Lazër Radi - Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar nga Hysen S. Dizdari* Lazër Radi ishte jurist, publicist, prozator, poet e...

Mrì Dedja e Merrnaçajve – Nana e Nik Marash Merrnaçaj – nga Pertefe Leka

Mrì Dedja e Merrnaçajve - Nana e Nik Marash Merrnaçaj, Dëshmori i Parë i Mërgatës Shqiptare në luftë kundra komunizmit nga Pertefe Leka 20 Janar...

Kur xhelatet japin leksione demokracije… Arben Borshi i shkruen Ardita Repishtit

Kur xhelatet japin leksione demokracije... Arben Borshi i shkruen Ardita Repishtit në lidhje me shkrimin www.radiandradi.com/nje-foto-dhe-nje-shenim-nga-pas-nga-ardita-repishti/ E nderueme zoja Ardita Repishti! Mora shkas të komentoj, tuj u nisë...

Mbasi e pranova qysh herët ftesën “Welcome to Paris” refleksione mbi leximin e librit të Skënder Sherifit – nga Jozef Radi

Mbasi e pranova qysh herët ftesën “Welcome to Paris” refleksione mbi leximin e librit të Skënder Sherifit nga Jozef Radi Skënder Sherifin, e kam ndjekë fillimisht si...

Fillesat publicistike të Lazër Radit – Parathënie nga Jozef Radi

Fillesat publicistike të Lazër Radit Parathënie nga Jozef Radi Ndërsa punoj prej kohësh, në përmbledhjen e gjithë veprës publicistike të Lazër Radit, jam përballur me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.