Nyjet-Arkivit për » Tregim «

Supa e kockave – tregim nga Kujtim Morina

Supa e kockave tregim nga Kujtim Morina -Kam blerë prapë kocka sot. Do të bëj një supë të mirë-më thotë gruaja. -Prapë kocka! Ku i gjete?! Shumë po shiten kohët e fundit? – Lexo Me Teper.

Pranvera dhe Dashnia… tregim nga Jozef Radi

Pranvera dhe Dashnia… tregim nga Jozef Radi Nji ditë marsi, ndërsa dielli donte me dalë prej drojes e m’u futë ndër dejtë e pemëve, syve t’mi prej s’largu u trokiti nji krijesë, Lexo Me Teper.

Aroma e barit t’korrun dhe “Hotel California” – tregim nga Jozef Radi

Aroma e barit t’korrun dhe “Hotel California” tregim nga Jozef Radi Asht nji prendverë e kurrndodhun ma parë. Karantina e përgjithshme e ka kthye botën mbarë n’nji karakatinë të madhe, ku hovi i Lexo Me Teper.

Gratë e mija – tregim i vërtetë e i jetuem nga Kapllan Resuli

Kapllan Resuli (1934-2022) mbetet një shkrimtar i rëndësishëm, po edhe njeri kontravers! Shpesh kanë ndodhur beteja të mëdha midis Shkrimtarit dhe Njeriut e po ashtu ka ndodhur që herë të Lexo Me Teper.

Puna fizike biçikleta dhe buka e grurit – nga Agim Xh. Dëshnica

Puna fizike biçikleta dhe buka e grurit nga Agim Xh. Dëshnica Sapo vendi ynë i vogël, u lidh me Kinën e Madhe, në korrik, me vendim nga lart, filloi muaji i punës Lexo Me Teper.

Njeriu i Kohës së Qyqes – tregim nga Jozef Radi

Njeriu i Kohës së Qyqes tregim nga Jozef Radi Zog Çupsi, dikur nji djalë i urtë katundi, që s’i ndante librat duersh, kishte edhe pamje të hijshme. Njajo dashni për librat bani Lexo Me Teper.

Djaj dhe Djallusha… – tregim nga Jozef Radi

Djaj dhe Djallusha… tregim nga Jozef Radi Një mesnatë vjeshte në të dalë, në ndrrim të kohrave, Djajtë e Zinj dhe Djajtë e Përhimë, u mblodhën me urgjencë sëbashku edhe në prani Lexo Me Teper.

“Nën qarr po rrinte vasha” – tregim nga Anton Pashku

“Nën qarr po rrinte vasha” tregim nga Anton Pashku Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e zhdavariti rrokullisja e një guri. 2. Mbasi guri Lexo Me Teper.

Vjeshtë me shi e baltë – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Vjeshtë me shi e baltë tregim nga Agim Xh. Dëshnica Freski, ditë vjeshte, e hënë. Aty nga ora dymbëdhjetë nisi të binte shi, shi i imtë Tirane. Nga plepat e lartë trungjetrashë, rrëshkisnin Lexo Me Teper.

“Revolta e gërmave” – tregim nga Laura Olldashi

“Revolta e gërmave” tregim nga Laura Olldashi -Zonjë? Ajo kthen kokën. Një djalosh i ri i buzëqesh. -Deshët gjë? -Kur po ecnit ju ranë këto. -Çfarë janë? – dhe zmadhon rrumbullakësin e syve. Në duart e djalit Lexo Me Teper.

Mysafiri i Mbrëmjeve – tregim nga Agim Xh. Dëshnica

Mysafiri i Mbrëmjeve  tregim nga Agim Xh. Dëshnica Në një fshat mbi Kuç, pas Qafës së Gomares, jetonte me njerëzit e vet, Hamza Hodo. Megjithëse ishte kohë lufte, të gjithë fshatarët punonin Lexo Me Teper.

Një natë me hënë, një natë pa hënë – Tregim nga Ervin Nezha

Një natë me hënë, një natë pa hënë nga Ervin Nezha Imagjinoni një makinë të vjetër e cila ngjitet në një kodër të veshur nga shkurret një natë korriku. Një hënë e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook