back to top
14.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Arkivi Jozef Radi

8 janari iku, sot është 9 janar, po pastaj…?!? – refleksion nga Jozef Radi

8 janari iku, sot është 9 janar, po pastaj…?!? refleksion nga Jozef Radi Me keqardhje e them: PD, sot më s’ka! "Të hysh në gjak me...

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën… nga Jozef Radi

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën... nga Jozef Radi (nji shkrim mbi librin “Kohë e Mohueme” i Denata Ndreces për të cilin kam folë...

Teatri i Politikës dhe Politika e Teatrit – një refleksion i sipërfaqëm po ngucës nga Jozef Radi

Teatri i Politikës dhe Politika e Teatrit një refleksion i sipërfaqëm po ngucës nga Jozef Radi mbi 80 vjetorin e një Teatri dhe një politike pothuaj...

Për vjedhsit e kohës dhe dhuruesit e emocioneve nga Jozef Radi

Për vjedhsit e kohës dhe dhuruesit e emocioneve nga Jozef Radi Reflektim rreth shkrimit “Esenca feminile në poezinë sotme shqipe” nga Aristea Kola, botue në gazetën...

Poetët mbesin… kujtesë e amshueme e jetës… nga Jozef Radi – In memoriam – poetit martir Trifon Xhagjika

Poetët mbesin... kujtesë e amshueme e jetës nga Jozef Radi In memoriam - poetit martir Trifon Xhagjika... Rekanati asht nji qytet i vogël dhe i bukur,...

Për Dite Vere n’Stuhi Bore… esse nga Jozef Radi

Për Dite Vere n’Stuhi Bore… esse nga Jozef Radi 14 marsi i vitit 2013, Eshtë dita e para e paraqitjes si sitit www.radiandradi.com. Nji periudhë katërvjeçare pune dhe mundimesh,...

Nji martesë e vizatueme si poezi… nga Jozef Radi – Lidias…

Nji martesë e vizatueme si poezi... nga Jozef Radi kushtuar Lidias... Ferrara di Monte Baldo asht nji katund krejt i vogël, vendosë diku ndër shpatet...

Iso-polifonia – para Dodonës, është vetëm shqiptare… Kristo Çipa i përgjigjet Barkës

Iso-polifonia - para Dodonës, është vetëm shqiptare... Kristo Çipa i përgjigjet Barkës nga Fatmira Nikolli “Të gjithë ata që polifoninë shqiptare janë munduar ta shohim me...

Johan Krojf (1947 – 2016) – Ikja e nji Legjende

Johan Krojf (1947 - 2016) - Ikja e nji Legjende Futbolli mbetet nji nga sportet më të dashura të jetës sime... dhe nji nga personazhet që...

Tri poezi nga krijimet e fundit… Jozef Radit

Tri poezi... nga krijimet e fundit Jozef Radi Shakallarja e teposhtës S'asht tragjedi me u shue mbrenda teje kuptimi i zjarrit ruejtun edhe n'kohnat ma të vshtira të ngricës, as me i shlye çastet...

Legjenda e Radëvë – ese nga Jozef Radi

Legjenda e Radëvë ese nga Jozef Radi Rrëfimet e përcjella brez mbas brezi e të ruejtuna edhe ashtu fragmentare herë me kujtesë personale, herë kolektive, e...

Lasgush Poradeci – Vajza me sytë ngjyrë gjaku

Lasgush Poradeci (1899-1987) Ka dy lloj dashurish ndaj Lasgush Poradecit... Ata që duan atë për t'i vjedhë sadopak nga drita e tij, dhe ata që...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.