back to top
19.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ahmet Zogu

Pjetro Marubi (1834 – 1903) – nga Fritz Radovani

Pjetro Marubi (1834 - 1903) nga Fritz Radovani Shkodra - djepi i kulturës dhe i artit Atdhetar Shqiptar Krahas hapjes së shkollave fillestare private Shqipe dhe atyne...

Mbretit Zogu dhe motrat e tij – Foto në 10 vjetorin e Monarkisë Shqiptare – Eugen Shehu

Mbretit Zogu dhe motrat e tij Foto në 10 vjetorin e Monarkisë Shqiptare (1927-1937) nga Eugen Shehu Në kabinetin e Mbretit Ahmet Zogu Portreti në mur: Nëna Mbretëreshë...

Po sikur “ai” t’ishte at Gjergj Fishta?! – nga Fritz Radovani

Po sikur “ai” t’ishte at Gjergj Fishta?! nga Fritz Radovani Kam ndigjue, po nuk e dij sa asht e vërtetë: Duhet t’jenë llafe!! Flitet, se At Gjergj...

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë – nga Bedri Blloshmi

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë nga Bedri Blloshmi Aziz Blloshmi lindi në Bërzeshtë në vitin 1903. Ai...

Epoka e Diktaturës Komuniste, Kadare dhe Dante Alighieri – nga Genci Hoti

Epoka e Diktaturës Komuniste, Kadare dhe Dante Alighieri refleksion nga Genci Hoti Nga të gjithë metodat filozofike të hasura në jeten time, vetem ajo hegeliane përmbante...

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët” – nga Frank Shkreli

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët" nga Frank Shkreli* Idriz Lamaj është i njohur si publicist, studiues dhe aktivist i dalluar i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe njëherazi edhe ish-gazetar...

Fan S. Noli – Patrioti Madh Demokrat – nga Agim Xh. Dëshnica

Fan S. Noli - Patrioti Madh Demokrat nga Agim Xh. Dëshnica Unë jam kundër çdo diktature - Noli, 1961 Në vitin 1982 me rastin e 100 vjetorit...

Konica, Fishta dhe Nusja e Mbretit – nga Ilir Ikonomi

Konica, Fishta dhe Nusja e Mbretit nga Ilir Ikonomi Faik Konica dhe At Gjergj Fishta, dy miq të vjetër, ishin ndër përkrahësit e zellshëm të idesë...

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? – nga Hasan Bello

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? nga Hasan Bello Më 20 prill 1924, deputeti Avni Rustemi i paraqiti Kuvendit Kushtetues kërkesën për...

Nga balta te yjet… – 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari – nga Visar Zhiti

Nga balta te yjet… - 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari - nga Visar Zhiti Një poezi dhe burgu i shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari...

Një portret i Mbretit Zog në Muzeun Britanik

Një portret i Mbretit Zog në Muzeun Britanik Ky portret i Mbretit Zog gjendet në Muzeun Britanik. Portreti është punuar nga piktori austriak Oskar Stössel,...

Fragmente kujtimesh dhe refleksionesh nga Lekë Tasi – 95 vjeçar

Fragmente kujtimesh dhe refleksionesh nga Lekë Tasi - 95 vjeçar “Nuk ndalohet Mozarti” Përballë Xhamisë së Et’hem bbeut ishte një megafon para se niste kantjeri për...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.