back to top
11.5 C
Tirana
E martë, 23 Prill, 2024

Vatranët dhe Lufta e Kosovës – një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj

Gazeta

Veterani i Vatrës Ramiz Muja - 34 vite në shërbim të Vatrës
Veterani i Vatrës Ramiz Muja – 34 vite në shërbim të Vatrës
Vatranët dhe Lufta e Kosovës
Një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj

Në qershor të vitit 1998, një delegacion i Vatrës, i përbërë prej 17-18 vetësh, shkuam me mision shumë domethënës në Shqipëri. Posa kishte filluar Lufta e Kosovës. Në këtë foto janë vullnetarët e parë që ne po i përcjellim për në Luftën e Kosovës. Në këtë foto janë 6 veta që po shkonin në luftë.
Kemi biseduar gjërë e gjatë me ta në tragetin që udhëtonte prej Fierze për në qytetin e “Bajram Currit”. Kishte me dhjetra vullnetarë që bartnin armë në supe ditën për drekë, për t’i çuar në Kosovë.
Ndër vatranët në foto ishin: Kryetari i Vatrës, z. Agim Karagjozi, mbas tij nënkryetari z. Agim Rexhaj, afër tij, unë Ramiz Mujaj e në fund lart janë: Dr. Gjon Buçaj dhe ulur gazetari dhe historiani z. Idriz Lamaj.

Një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj
Një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj

Marrë nga muri i FB, Ramiz Mujaj, 11 mars 2024

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.