back to top
19.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024

Arberia 11 Prill-Qershor 1993

Gazeta

Arberia 11, Prill - Qershor 1993,Jozef Radi, Vincenc Golletti  Baffa,
Arberia 11, Prill – Qershor 1993

Arberia 11 Prill-Qershor 1993

“Mëmëdheu është gjuha që më mësoi mëma…”

Themelues Vinçenc Golletti Baffa

Wielandstr. 23
D69120 Heidelberg

Kryeredaktor: Jozef Radi (Rr. “Reshit Çollaku” 118)

Redaktore: Sevim Arbana

Dr. Vincenc Golleti-Baffa
Dr. Vincenc Golleti-Baffa (1924-2009)

Këshilli Botues:

Dr. Petro Vuçani, Prof. Hazir Shala
Dr. Robert Elsie, Dr. Lazër Radi
Mehmet Myftiu, Visar Zhiti
Pashko Gjeçi, Pal Doçi

Grafiste: Eleni Laperi
Shtëpia Botuese “Lilo”

Vinçenc Golletti Baffa – I pari virtyt që i duhet sot shqiptarit është guximi qytetar
Ferdinand RadiLasgush Poradeci dhe “Pesha e madhe e Fajit”
Frano Illia – Shkodra do të vijojë të jetë ndër qendrat kryesore të kulturës kombëtare dhe letrave shqipe… Intervistoi Pal Doçi
Leka Ndoja – Gjashtë  Poezi
Shigjeta Tafani – Katër Poezi
Biografi Artistësh – Kujtim Spahivogli
Prof. Peter R. Prifti – Gjuha letrare është organizëm i gjallë
Dr. Lazër Radi – Legjenda e demokracisë greke
Libra të rinj në redaksinë e Arbërisë
Shane Muda – Unë do qëndroj këtu
Gent Demi – Gjak Lulesh
Pal Doçi – At Ambroz Marlaskaj
Robert Elsie – Shqiponjë e arratisur fluturon bisedoi Jozef Radi
Pashko Gjeçi – Këndi i përkthyesit Pesë Fabula të Fedrit
Kapllan Resuli – Dy Poezi
Mejreme Berisha – Dy pezi
Jozef Radi – Flamuri i Dasmave shqiptare
Ferdinand Radi – Dy fjalë për poetin Dritero Agolli
Ernest Koliqi – Migjeni dhe Unë – “Shenjzat”
Lazër Radi – Vlera estetiko-patriotike të poemës “Kushtrimi i Skënderbeut”  Ernest Koliqi
Sevim Arbana – Libri Kufomë Lulesh Lindita Arapi
Franc Noga – Tri poezi (Shkodër)
Shaqir Myftaraj – Tri Poezi (Gjermani)

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.