back to top
13.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Gazeta

Mbi “debatin” rreth “qytetarisë” dhe “katundarisë” – nga Ndue Ukaj  

Mbi “debatin” rreth “qytetarisë” dhe “katundarisë” nga Ndue Ukaj   Të krenohesh se i përket një qytetit të Kosovës dhe ta përdorësh këtë si argument qytetarie,...

Global Albania – koncept i ri për Diasporën – nga Artur Shkurti

Global Albania - koncept i ri për diasporën nga Artur Shkurti autor i librit “Global Albania” Global Albania është koncept për të përfshirë diasporën në zgjidhjen...

21 kuriozitete mbi Gjermaninë që ndoshta nuk i dinit: – nga Kujtim Ekani

21 kuriozitete mbi Gjermaninë që ndoshta nuk i dinit: nga Kujtim Ekani 1.Gjermania përbëhet nga 16 shtete federale, secili me kushtetutën e vet, qeverinë dhe disa...

Revista “Leka” mbi Malin e Shenjtë të Oroshit dhe një shënim nga Engjëll Gishti

Revista “Leka” mbi Malin e Shenjtë të Oroshit dhe një shënim nga Engjëll Gishti Sipas një studimi të botuar në revistën “Leka” në vitet 40-të,...

Helmetë ilire 2500 vjet e vjetër – zbulim sensacional në Kroaci

Helmetë ilire 2500 vjet e vjetër Zbulim sensacional në Kroaci I njëjti ekip që gjeti helmetën ilire në vitin 2020, në po të njëjtin vend në...

7 prilli i 1939 – shënime dhe foto të pushtuesve italianë – nga Gjergj Thanasi

7 prilli i 1939 - shënime dhe foto të pushtuesve italianë nga Gjergj Thanasi Gjyshi im Ram Habili, i ka pritë me pushkë italianët në 7 prill...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? – nga Hasan Bello

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? nga Hasan Bello Për periudhën klasike të Shtetit Osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të...

“Podmoskovnije Vjeçera” – ese nga Kastriot Fetahu

"Podmoskovnije Vjeçera" Ese nga Kastriot Fetahu Askush nuk e di sesi udhëtoj, kur jam i vetëm në makinë. Duket sikur i ngjaj një ushtari të vetmuar...

Unë e Baba n’mulli… rrefim nga Bukra Hysenukaj – Kastrati

Unë e Baba n’mulli... nga Bukra Hysenukaj - Kastrati N’at prrue, rrjedhës t’cilit gjithkund tjetër kishin me i thanë lumë, janë kanë dy mullijt e Hysenukaje....

Si e jetova Stambollin në tri ditë… (2011) – reportazh nga Fatmira Allmuça

Si e jetova Stambollin në tri ditë... (2011) reportazh nga Fatmira Allmuça ...mëngjes qershori i qetë, nga ato ditë kur ti më së fundi punon pa...

Dritëz Shprese – 39 vjet më parë – nga Ramadan M. Pasmaçiu

Dritëz Shprese - 39 vjet më parë nga Ramadan M. Pasmaçiu Ai mëngjes sikur ishte i zhytur i tëri në një dritë krejt tjetër. Në qiell...

“A kemi incenerim Erion…’!” – dhe Grida vazhdon e pyet…

"A kemi incenerim Erion...'!" - dhe Grida vazhdon e pyet… A kemi incenerim të mbeturinave Erion, vazhdon me pyetjen Grida Erioni: Mua me shohin njerezit në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.