back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Lazër Radi

Radi i munguar i Kulturës Shqipe – nga Rei F. Hodo

Radi i munguar i Kulturës Shqipe nga Rei F. Hodo Tek “Ndjenja tragjike e jetës”, portugezi Unamuno na mëson se “nuk mjafton të kurosh murtajën, duhet...

Lazër Radi – Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar – nga Hysen S. Dizdari

Lazër Radi - Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar nga Hysen S. Dizdari* Lazër Radi ishte jurist, publicist, prozator, poet e...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Mrì Dedja e Merrnaçajve – Nana e Nik Marash Merrnaçaj – nga Pertefe Leka

Mrì Dedja e Merrnaçajve - Nana e Nik Marash Merrnaçaj, Dëshmori i Parë i Mërgatës Shqiptare në luftë kundra komunizmit nga Pertefe Leka 20 Janar...

Një libër që më mbushi boshllëqet e një kohe – nga Nashi Brooker

Një libër që më mbushi boshllëqet e një kohe nga Nashi Brooker Lexova me vëmendje librin “Shqipnia në Vitet Tridhjetë - Kujtime dhe shënime!" të Lazër...

Fillesat publicistike të Lazër Radit – Parathënie nga Jozef Radi

Fillesat publicistike të Lazër Radit Parathënie nga Jozef Radi Ndërsa punoj prej kohësh, në përmbledhjen e gjithë veprës publicistike të Lazër Radit, jam përballur me...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Njerzorja predominon tek mjeshtri Lazër Radi… – nga Kazanova Aliaj

Njerzorja predominon tek mjeshtri Lazër Radi... nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Të futesh në botën e shkrimet e Dr. Lazër Radit e prek...

Flas për Françesk Radin (Talk on Francesk Radi) – nga Lidia Radi

Promovim ndërkombëtar i veprës për Françesk Radin Vepra voluminoze kushtuar jetës dhe karrierës së kantautorit Françesk Radi u promovua para pak ditësh në Universitetin Swanton, në...

Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi… – nga Kazanova Aliaj

  Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi... nga Kazanova Aliaj Jeta e Lazër Radit, asht e përplotë. I matun, i rafinuem dhe fin, vazhdoi në gjithë...

Të lindun në shtrëngatë! – nga Kazanova Aliaj – refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve”

Të lindun në shtrëngatë! nga Kazanova Aliaj refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve” Nji ditë do të ndigjohesh deri në Amerikë "Ushëtima e Sharrit" e Lazër...

Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij – nga Kazanova Aliaj

  Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Lazër Radi mbetet nji model i veçantë me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.