back to top
15.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Rubrika e Heretikut

“Veç Allaarbënorë sun po bâhemi…” Mrrela (Ibrahim Dalliu)

"Veç Allaarbënorë sun po bâhemi..." nga Mrrela (Ibrahim Dalliu) Si mos të qeshim? Zotit shyqyr! Kimi nji Shqipni dy fisesh, Toskë e Geg; Mysliman e Krishten; Synnie...

Midis Krimeve të Komunizmit dhe Oligarkive Agron Tufa*

Midis Krimeve të Komunizmit dhe Oligarkive nga Agron Tufa* I "Askush nuk është aq i pasur, sa të blejë të shkuarën e vet". Kush e ka...

Kasem Trebeshina – nis të 88 vit të jetës… Jozef Radi

Kasem Trebeshina - nis të 88 vit të jetës... Jozef Radi  Prej nesër... Kasem Trebeshina nis të 88 vit të jetës... Nji heshtje që vjen...

“Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë e ish-funksionarë…” – Fatmira Nikolli interviston Gëzim Hajdarin

"Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë e ish-funksionarë..." Fatmira Nikolli interviston Gëzim Hajdarin (gazeta shqiptare - korrik 2011) I mërguar prej vitesh në Itali, ai...

Gozhda e Nastradinit… nga Bedri Blloshmi

Gozhda e Nastradinit... nga Bedri Blloshmi Këtë shkrim dua ta filloj me një parabol, për t'u kuptuar nga të gjithë lexuesit. Nastradini nxorri shtëpinë në...

Mendime mbi trajtimin e nji gjuhe letrare shqipe M.Merlika

Mendime mbi trajtimin e nji gjuhe letrare shqipe Mustafa Merlika - Kruja (1940) Fjala Review Përpiluesat e programës së çfaqjeve qi po bâhen me rasën...

Pervizi: Krahas genocidit njerëzor u krye genocid kulturor

Krahas genocidit njerëzor në Shqipëri u krye dhe genocid kulturor... nga Lek Pervizi (Belgjikë) E kushtëzueme prej rrethanave anormale të krijueme gjatë sundimit 45 vjeçar të diktaturës komuniste,...

Hajdari: Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt…

Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt me konvencionet e epokës se vet... Gëzim Hajdari: ... (Drita - 2007) “Poema e Ezilit” Jozef Radi interviston Gëzim...

Gëzim Hajdari: Kritika italiane mbi “Poema e mërgimit”

Gëzim Hajdari: Kritika italiane mbi “Poema e mërgimit”, botimi i parë, Fara Editore 2005 Pjesë nga disa prej artikujve të shkruar në shtypin italian mbi botimin...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.