back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Dr. Lazër Radi

Radi i munguar i Kulturës Shqipe – nga Rei F. Hodo

Radi i munguar i Kulturës Shqipe nga Rei F. Hodo Tek “Ndjenja tragjike e jetës”, portugezi Unamuno na mëson se “nuk mjafton të kurosh murtajën, duhet...

Kur punoja shtatoren e Françesk Radit, i rrethuar nga fotot dhe videot e tij muzikore Këze – Kozeta Zylo, bisedon me z. Ardian Pepa

Kur punoja shtatoren e Françesk Radit, i rrethuar nga fotot dhe videot e tij muzikore Këze - Kozeta Zylo, bisedon me z. Ardian Pepa -skulptor i...

Lazër Radi – Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar – nga Hysen S. Dizdari

Lazër Radi - Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar nga Hysen S. Dizdari* Lazër Radi ishte jurist, publicist, prozator, poet e...

Një libër që më mbushi boshllëqet e një kohe – nga Nashi Brooker

Një libër që më mbushi boshllëqet e një kohe nga Nashi Brooker Lexova me vëmendje librin “Shqipnia në Vitet Tridhjetë - Kujtime dhe shënime!" të Lazër...

Fillesat publicistike të Lazër Radit – Parathënie nga Jozef Radi

Fillesat publicistike të Lazër Radit Parathënie nga Jozef Radi Ndërsa punoj prej kohësh, në përmbledhjen e gjithë veprës publicistike të Lazër Radit, jam përballur me...

Para se të mbrrinte “Rilindja Demokratike” nga Migena Demirxhi

Para se të mbrrinte "Rilindja Demokratike" nga Migena Demirxhi Më 5 janar 1991, pas rreth pesë dekadash shtypjeje dhe censurë të ashpër komuniste, mungesës së...

Njerzorja predominon tek mjeshtri Lazër Radi… – nga Kazanova Aliaj

Njerzorja predominon tek mjeshtri Lazër Radi... nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Të futesh në botën e shkrimet e Dr. Lazër Radit e prek...

Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi… – nga Kazanova Aliaj

  Jeta e Lazër Radit e gjitha si dëshmi... nga Kazanova Aliaj Jeta e Lazër Radit, asht e përplotë. I matun, i rafinuem dhe fin, vazhdoi në gjithë...

Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij – nga Kazanova Aliaj

  Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Lazër Radi mbetet nji model i veçantë me...

n’fjalë t’Lazër Radit… – nga Rei F. Hodo

Rei F. Hodo asht djalë i ri e mardhania me librat jo vetëm na ka njoftë po ka shërbye edhe si nji pasarelë n’afrimin e...

Të lexosh Radët – si të prekësh nji enciklopedi njerzore – nga Kazanova Aliaj

Të lexosh Radët - si të prekësh nji enciklopedi njerzore nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Mjeshtëri Lazër Radi asht dëshmi e atij modeli...

Intelektualët e Kampit të Kuçit të Vlorës – në syrin e piktorit Lek Pervizi

Intelektualët e Kampit të Kuçit të Vlorës (1954-1958) në syrin e piktorit Lek Pervizi Ky asht profili i parë që u i bana Lazrit në barakën...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.