back to top
22.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

Të lexosh Radët – si të prekësh nji enciklopedi njerzore – nga Kazanova Aliaj

Gazeta

Lazer Radi / Vepra e Plotë Qershor 2019
Lazer Radi / Vepra e Plotë Qershor 2019

Të lexosh Radët – si të prekësh nji enciklopedi njerzore

nga Kazanova Aliaj

(nga cikli “Fund javë me Kazanovën”)

Mjeshtëri Lazër Radi asht dëshmi e atij modeli me nji performë njerzore të nji niveli të lartë, sa pretendon dhe i jep randësi të jetuarit me nji program të pasun jetik edhe pse i privuar nga liritë e tija (gjë kjo që të zbeh dëshirën të jetosh e jo ma të shkruash), ai asht i fuqishëm përtej reales.
Pikërisht në këto kushte gjatë gjithë kohës, ai ka shtuar produktivitetin e veprave të tija e po kështu i biri i të jatit, në kushtet plot turbullime sociale i ofron lexuesit veprat e të jatit dhe të tijat, si nji ordinator shpirtëror, ku i jep të kuptojë ma të vlefshmin mendim: që “…ti o bashkudhëtari im, do të bashkëjetosh me sfidën duke u përsosur si njeri, që ta përjetosh udhëtimin tënd njerzor mbi tokë, me dinjitet që shoqëria të ketë progres…!” – Këto janë mesazhet e fuqishme të veprave të mjeshtrit Lazër Radit, të përcjella me dinjitet dhe të tjera vepra që ne kemi fatin t’i gjejmë dhe t’i lexojmë…!
Ky asht konkluzion i lexuesit dhe i imi sepse duhet të kuptojmë, që diferenca e shkrimeve të Radi&Radi, me veprat dogmatike vrasëse të real-socializmit dhe ktyne gjenive të deformuar janë thellësisht ndryshe dhe me të tjera vlera artistike e njerzore, që i shërben fuqizimit të subkoshiencës së lexuesit…
Të lexosh Radët, është si të prekësh nji enciklopedi njerzore.
Kaq lexues i dashur, vërtet takohemi këtu në nji post të rëndësishëm social dhe njerzor… unë si ju që shtegëtojmë bashkë në kët botë të pandreqëshme!

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.