back to top
23.5 C
Tirana
E martë, 18 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jozef Radi

Fillesat publicistike të Lazër Radit – Parathënie nga Jozef Radi

Fillesat publicistike të Lazër Radit Parathënie nga Jozef Radi Ndërsa punoj prej kohësh, në përmbledhjen e gjithë veprës publicistike të Lazër Radit, jam përballur me...

22 janari i Nik Merrnaçajt – shënim përkujtimor nga Jozef Radi

22 janari i Nik Merrnaçajt shënim përkujtimor nga Jozef Radi Në ballë të shpisë së Marash Merrnaçajt në Yonkers, ku familja e tij jeton prej ma...

Arratia natën para Kshndellave… – Fragment nga “Libri Mrì Dedja e Merrnaçajve” – Jozef Radi

Arratia natën para Kshndellave… Fragment nga Libri Mrì Dedja e Merrnaçajve  - Jozef Radi Asht kenë nata e 22 dhjetorit të vjetit 1959. Dy netë para...

Pak ma shumë dritë mbi figurën e Zef Vorf Nekaj permes Shejzave

Pak ma shumë dritë mbi figurën e Zef Vorf Nekaj Zef Vorf Nekaj lindi në Domgjon, Mirditë më 14 qershor 1919 dhe e kreu...

Të lindun në shtrëngatë! – nga Kazanova Aliaj – refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve”

Të lindun në shtrëngatë! nga Kazanova Aliaj refleksione mbi librin “Mrì Dedja e Merrnaçajve” Nji ditë do të ndigjohesh deri në Amerikë "Ushëtima e Sharrit" e Lazër...

At Zef Ndoc Mesi 2 janar 1869 – 15 dhjetor 1945 (76 vjeç) Frat Famullitar, qi hapi shkollën në 1903, në Iballë

At Zef Ndoc Mesi 2 janar 1869 - 15 dhjetor 1945 (76 vjeç) Frat Famullitar, qi hapi shkollën në 1903, në Iballë nga Bep Martin Pjetri Jeta...

Vatra është institucion që i ka përballuar me punën në interes të Kombit të gjitha rrebeshet e kohrave – znj. Nazo Veliu i...

  E njoh zonjën Nazo Veliu, qysh kur ishte vajzë gjimnaziste në shkollën e mesme 20 Tetori, në Lushnje, po edhe dhe si grua aktiviste...

Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij – nga Kazanova Aliaj

  Kthehuni o njerëz nga njeriu dhe vlerat e tij nga Kazanova Aliaj (nga cikli “Fund javë me Kazanovën”) Lazër Radi mbetet nji model i veçantë me...

“Asgjëja ime” Tregime – Promovimi i librit të Laura Olldashit… dhe një përcjellje nga larg…

  Laura Olldashi ka ardhur sërish... Laura Olldashi ka ardhur sërish. Ka sjellë atë botën e saj marramendëse, sërish përmes të shkruarit bukur, me densitet dhe sinqerisht,...

Ky libër – si Monument i Grues Shqiptare përballë Përbindshit Komunist! – nga Arben Borshi

  Mri Dedja e Merrnaçajve Ky libër - si Monument i Grues Shqiptare përballë Përbindshit Komunist! nga Arben Borshi Mora shkas me ba nji koment për librin e fundit...

Kronikë e nji dasme të pashoqe me pak sfond historik… – nga Jozef Radi

Kronikë e nji dasme të pashoqe me pak sfond historik... nga Jozef Radi Sigurisht, promovimi i librit “Mrì Dedja e Merrnaçajve” pak kohë ma parë, asht...

Një promovim libri që dhuroi dashuri dhe lot… nga Shqipe Nebiaj

Një promovim libri që dhuroi dashuri dhe lot... nga Shqipe Nebiaj Më 16 shtator 2023, në kishën katolike “Zoja e Shkodrës”, në sallën e konferencave...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.