Grimca jete nga Familja Tasi – nga Leka Tasi

0
19
Tre Vëllezërit Tasi Leka, Napoleoni, Ylli
Tre Vëllezërit Tasi Leka, Napoleoni, Ylli
Përkujtojmë sot, në përvjetorin e vdekjes,
patriotin e madh antikomunist, luftëtarin për Kosovën e lirë,
përkthyesin më të shquar të poetëve klasikë anglofonë,
z. Napoleon Tasi, ish i burgosur politik,
që fatkeqsisht ende pak i njohur,
si shumë e shumë patriotë të vërtetë…
Lluka Qafoku, 17 korrik 2019
.
Napoleon Tasi me te bijen
Napoleon Tasi me te bijen

Grimca jete nga Familja Tasi

Nga Leka Tasi

Një telegram i 1947-ës nga Kampi i të burgosurve në Maliq. I kishin lënë për disa javë pa të drejtën e pakos me ushqime nga familja (një ide e habitshme kjo e komandës që përligj mendimin se ato përqëndrime të konsiderohen si kampe të çfarosjes, gjë që diskutohet aktualisht për Tepelenën), dhe ishin katandisur njëmijë e ca burra të merrnin panxhar nga toka dhe t’i hanin ose, nemos, të vdisnin… Telegrami i perket penës së Osman Gazepit dhe teksti është ky: “Jam Orman Pojan Aman Derman Osman”, pa thënë asgjë më shumë. Familja që e mendonte njeriun e saj pa pako të pranuar prej javësh, e kuptonte menjëherë ku e kishte fjalën. Por nuk dua ta lë Osmanin e ngratë pa meritën edhe të letrarit, paçka se në kushte ekstreme. Këtu vërtetohet edhe teza që kryeveprat dalin prej njerzish
të vuajtur…
 
***
Kam pasur tre të familjes n’atë kamp dhe kam qarë kur e pashë vëllane te hekurat e Burgut të Vjetër duke na u lutur për bukë, i ligur, me rrudha të thella mes faqeve dhe gojës… dhe vëllai im ishte vetëm 19 vjeç!!
.
Familja e Napoleon Tasit
Familja e Napoleon Tasit
***
Duhet gërmuer e qëmëtuar në historinë e imtë të kaluar, sepse s’ka rreshtur kurrë që njerëzit te kishin edhe momente normale, ndjenja shakara (ajo që bën S. Çapaliku me romanet e tij për Shkodrën, që i përzien të dyja), Gazetës këto ditë kishte diçka edhe për Pjetër Gjinin, spiritoz, por i përndjekur, pse? Kot… për një yshtje nga lart të kokëgomerëve jugorë për të urryer deri edhe finecat që gjenin te shkodranët. Pa shkuar te tragjikja, për shembell kur i thonin Pjetrit si durohet ky absurditet (i urrejtjes artificiale të Luftës Klasave) ai përgjigjej: “E po, toka nuk fundoset (përdorte nji term: nuk humbat), duke shprehur kështu një gjë fondamentale, që tragjeditë më të medha nuk shoqërohen me tufane, por me kohë të mirë, kur ti thua: Lermë o Zot të rroj!
.
Marrë nga muri i FB i Leka Tasit, 21 maj 2019
 
 
 
 

Related Images:

Artikulli paraprakVilsoni dhe Genci… – në “Ferrin e Çarë” të Visar Zhitit
Artikulli tjetërBeteja e Waterloo-s (18 qershor 1815)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.