back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Pjetër Gjini

Fragmente kujtimesh dhe refleksionesh nga Lekë Tasi – 95 vjeçar

Fragmente kujtimesh dhe refleksionesh nga Lekë Tasi - 95 vjeçar “Nuk ndalohet Mozarti” Përballë Xhamisë së Et’hem bbeut ishte një megafon para se niste kantjeri për...

“Petro Vuçani, shkronjëtor e estetist i përkryer…” – nga Idriz Lamaj në 80-vjetorin e lindjes

"Petro Vuçani, shkronjëtor e estetist i përkryer..."* nga Idriz Lamaj Petro Vuçani në 80-vjetorin e lindjes "Kjo është dhurata ma e çmueshme që kam patun..." shkruar me...

Rudolf Stambolla (1931-2021) – këngëtar i tangos dhe i dashurisë

Rudolf Stambolla (1931-2021) - këngëtar i tangos dhe i dashurisë Këngëtari i njohur shkodran i muzikës së lehtë shqiptare, të para viteve ’90, u nda...

Grimca jete nga Familja Tasi – nga Leka Tasi

Përkujtojmë sot, në përvjetorin e vdekjes, patriotin e madh antikomunist, luftëtarin për Kosovën e lirë, përkthyesin më të shquar të poetëve klasikë anglofonë, z....

“Arti i Ndaluar”, – 154 veprat e para që ndaloi regjimi komunist nga Admirina Peci

"Arti i Ndaluar", - 154 veprat e para që ndaloi regjimi komunist nga Admirina Peci Kjo listë, ku renditen mbi 154 libra dhe periodikë në gjuhën...

Malsori në Paris… (Fragment) nga Pjetër Gjini

Pjeter Gjini i ri... (arkivi B. Coba) Malsori në Paris... (Fragment) nga Pjetër Gjini M'e kaluem kohën n'argtime Gjinden prrallza o kallxime; Dhe un sod prà, pa pik...

Filip Daija, nji gur i çmueshëm i humorit shkodran

Filip Daija, nji gur i çmueshëm i humorit shkodran, "çuditërisht" i mbetun në harresë!!! “Gra dhe burra, veçan në Malësi, kanë një ndjenjë të mprehtë...

Magjia e Karnavaleve të Shkodrës nga Lazër Radi

Magjia e Karnavaleve të Shkodrës... nga Lazër Radi Pjesë nga Libri i Lazër Radit “Shqipnia e viteve '30” Nji gjallni të madhe fitonte qyteti i Shkodrës ditën...

Dosja gjyqsore e Prof. Pashko Gjeçit & Prof. Arshi Pipës…

Dosja gjyqsore e... Profesor Pashko Gjeçit dhe Profesor Arshi Pipës... Kur lexon sot dosjen gjyqsore të dy profesorëve të nderuar Pashko Gjeçi dhe Arshi Pipa,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.