back to top
8.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Lluka Qafoku

Kush ishte Petro Zheji në përvjetor të largimit të tij – nga Lluka Qafoku

Kush ishte Petro Zheji në përvjetor të largimit të tij nga Lluka Qafoku Me rastin e 9 vjetorit të humbjes fizike të mikut të shtrenjtë e...

Mitrush Kuteli – Dhimitër Pasko – Një emanacion i Ndritshëm i Shpirtit Shqiptar nga Kristaq Jorgo

Dhimitër Pasko - Mitrush Kuteli Një emanacion i Ndritshëm i Shpirtit Shqiptar nga Prof. Kristaq Jorgo 4 maji, dita kur Shpirti i Dhimitër Paskos - Mitrush Kutelit,...

Njё kontribut i rrallё, i paçmuar i mendimit bashkёkohor shqiptar vepra “Profetё dhe Poetё” e Lekё Tasit… – nga Lluka Qafoku

Njё kontribut i rrallё, i paçmuar i mendimit bashkёkohor shqiptar, vepra “Profetё dhe Poetё” e Lekё Tasit… nga Lluka Qafoku (kur jeta dhe vepra e dikujt...

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm – nga Lluka Qafoku

Roman që mund të shërbente si skenar filmik i suksesshëm nga Lluka Qafoku Parathënia e romanin të ri "Dita e Durimit" e Lekë Tasit Lekë...

Homazh… – nga Lluka Qafoku

Homazh... nga Lluka Qafoku  Homazh Atij, që kudo ku shkoi, dhe çfarëdo që bëri, rindezi shpresën e shuar për Zotin në errësirën enveriste... (me rastin e...

Grimca jete nga Familja Tasi – nga Leka Tasi

Përkujtojmë sot, në përvjetorin e vdekjes, patriotin e madh antikomunist, luftëtarin për Kosovën e lirë, përkthyesin më të shquar të poetëve klasikë anglofonë, z....

Për idolin e ri – nga Friedrich Nietzsche

Për idolin e ri Friedrich Nietzsche Diku nëpër botë ka akoma popuj e kope, por s'ka më ndër ne, o vëllezër, nga anët tona ka vetëm...

In the name of God, go! – Klithma e Oliver Cromwellit te portat e historisë!

In the name of God, go! Klithma e Oliver Cromwellit te portat e historisë! Në emër të Zotit largohuni! Në emër të Zotit largohuni! Hiqmuni...

Papa Klementi i XI dhe Lutja e Tij e përbotshme…

Papa Klementi i XI dhe Lutja e Tij e përbotshme... Gjon Françesk Albani, siç u thirr në pagëzim, lindi më 23 korrik 1649, në Urbino të...

Dy shkrime për Petro Zhejin në Njëvjetorin e Mungesës nga Leka Tase dhe Lluka Qafoku

Idealisti Petro Zheji nga Lekë Tasi Sot mbushet një vit që Petro Zheji u largua nga kjo jetë. Emri i tij u bë i njohur me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.