Nyjet-Arkivit për » Jozef Radi «

Midis ujërave të poezisë së narracionit… nga Shqiptar Oseku

Midis ujërave të poezisë së narracionit… nga Shqiptar Oseku “Hapësirë midis dy notave (Tempovarkë)”, Flurans Ilia Botimet Jozef, Tiranë 2022 Flurans Ilia, 51 vjeç, bën pjesë ndër ikanakët e të nëntëdhjetave. Ai ka Lexo Me Teper.

“Lamtumirë, dhe po qe përgjithmonë, përgjithmonë lamtumirë…!” kushtuar Irena Dukagjini – Kujxhia

Irena Dukagjini – Kujxhia, nji zonjë, nji fisnike që luftoi deri në fund me fatin që i gatuan djajtë! requiem nga Jozef Radi Lajmi se me 17 maj 2023, është larguar prej Lexo Me Teper.

“Lulet e Balzakut” – pasuri eseistike e veçantë e një gjeniu… – Parathënie nga Jozef Radi

“Lulet e Balzakut” – pasuri eseistike e veçantë e një gjeniu… Parathënie nga Jozef Radi Honore de Balzak është ndër figurat e mëdha të letërsisë e specifikisht të romanit epope, dhe i Lexo Me Teper.

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé   Lajmi i Shpendit për “Ikjen e Ilirjan Hoxhës” më trazoi shpirtërisht dhe më tronditi. Ishte një prej personazheve të klasës Lexo Me Teper.

Pse u humbën zgjedhjet?! – Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie…

Jozef Radi 2016 Pse u humbën zgjedhjet?! Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie… *** Përpara se të pyesim “Pse u humbën zgjedhjet?” duhet të bëhet një pyetje tjetër Lexo Me Teper.

Lamtumirë, një miku të mbetur larg! – nga Jozef Radi

Lamtumirë, një miku të mbetur larg! nga Jozef Radi Është larguar nga jeta, mbas një beteje të gjatë me një sëmundje të rrallë e të rëndë miku im, po edhe i shumë Lexo Me Teper.

Askush s’ka m’e dijtë se jem dashtë – nga Davide Bianco

Shpesh jetojmë me misterin e njasaj bote edhe atyne ndjesive që jetojnë mbrenda nesh të pashpalluna. Ato jetojnë edhe vdesin ksisoj, të pashpalluna pse lindin me qenë pjesë e misterëve tona, si në Lexo Me Teper.

Paralele kohrash dhe njerëzish me 11 prill – refleksion nga Edmond Bejtaj

Paralele kohrash dhe njerëzish, me 11 prill refleksion nga Edmond Bejtaj U ula të pi një kafe tek klubi i fshatit meqë nuk më iket në shtëpi ngaqë punët sot më shkuan Lexo Me Teper.

Vjena – Qytet i Requiemeve – Requiem për Musinenë! – bisedë me Gjergj Jozef Kolën

Intelektualja e rrallë Musine Kokalari, nyje e randsishme e kulturës shqiptare, mblodhi nji grup dashamirës të kulturës shqiptare në Vjenë! Arsyeja ishte e thjeshtë: Te kjo figurë janë bashkë: Intelektualja, Lexo Me Teper.

“Fundjava me Musine Kokalarin në Vjenë” – Referent Jozef Radi

“Fundjava me Musine Kokalarin në  Vjenë” Referent Jozef Radi 1. Paralelet e jetës së Musine Kokalarit e të Jozef Radit janë shumë të fuqishme. Të dy janë shkrimtare e të dy kanë mbajtë Lexo Me Teper.

Pranvera dhe Dashnia… tregim nga Jozef Radi

Pranvera dhe Dashnia… tregim nga Jozef Radi Nji ditë marsi, ndërsa dielli donte me dalë prej drojes e m’u futë ndër dejtë e pemëve, syve t’mi prej s’largu u trokiti nji krijesë, Lexo Me Teper.

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! – Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi Mësues, o mësuesi jem i dashtun! zemra e intelektit tem po edhe e krejt trupit! Jetë e zanafillës Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook