Nyjet-Arkivit për » Charles Baudelaire «

Kujtesë për ata që votojnë për ndryshimin, kundër krimit – Perkujtim Vilson Blloshmi & Genc Leka – nga Agim Xh. Dëshnica

Kujtesë për ata që votojnë për ndryshimin, kundër krimit Perkujtim Vilson Blloshmi & Genc Leka nga Agim Xh. Dëshnica Ju që do të shkoni të votoni për ndryshimin kundër krimit, ndaluni pak Lexo Me Teper.

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi” asht pjesë e nji kolane që Lexo Me Teper.

Andon Zako Çajupi (1866-1930) – nga Vedat Kokona

Andon Zako Çajupi (1866-1930) nga Vedat Kokona Kur vdiq atje në Misir, në korrik të 1930-ës, të pakët – shumë të pakët ishin ata që shkruan nja dy fjalë për të lajmëruar Lexo Me Teper.

Linci – dy rrëfim nga Ilir Demalia dhe Ilir Seci

Mosmirnjohja asht vesi ma i keq thotë Shekspiri. Shoqëria jonë jo vetëm po i harron, por dhe po mundohet t’i harrojë ata që u përballuan me të keqen denjësisht apo Lexo Me Teper.

Eqrem Çabej për Lasgush Poradecin nga Prof. Dr. Isak Shema

Eqrem Çabej për Lasgush Poradecin Prof. Dr. Isak Shema Duke lexuar poezinë e Lasgush Poradecit “Zemra e shokut”, në të cilën përjetësohet dashuria, besnikëria, bujaria dhe fisnikëria midis njerëzve, që gjatë jetës Lexo Me Teper.

Faik Konica – Aristokrat edhe kur shau… nga Arshi Pipa

Faik Konica – Aristokrat edhe kur shau… nga  Arshi Pipa Faik Konica! Kush nuk e njef? Emni i tij asht njeni prej ma të dashunvet. Po mbushet afër nji gjysëshekulli qysh kur Lexo Me Teper.

Bota Shqiptare pa Ernest Koliqin Kastriot Marku…

Bota Shqiptare pa Ernest Koliqin nga Kastriot Marku… Poeti, prozatori, dramaturgu, profesori, studiuesi, kritiku, esteti, eseisti, përkthyesi, gazetari, publicisti, botuesi dhe politikani Ernest Koliqi, profesor i Universitetit të Romës, lindi në Lexo Me Teper.

Bekimi poezi nga Charles Baudelaire

Kur gjej kohe e merrem me Baudelaire-n nga Jozef Radi Baudelaire asht poet acid… të grryen e të shkatrron dhe as i bahet vonë për ty e për askënd… po njiherit edhe Lexo Me Teper.

I hueji – Charles Baudelaire

I hueji Charles Baudelaire “Kë dashuron ma tepër, o njeri i mistershëm? Më thuej: Babën Tand, Nanën Tande, motrën a vëllanë?” “Nuk kam as Nanë, as Babë, as motër e as Lexo Me Teper.

Hajdari: Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt…

Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt me konvencionet e epokës se vet… Gëzim Hajdari: … (Drita – 2007) “Poema e Ezilit” Jozef Radi interviston Gëzim Hajdari “Poema e Ezilit”, (Poema del’esilio) u Lexo Me Teper.

Bukuria poezi nga Charles Baudelaire

Bukuria… poezi nga Charles Baudelaire O vdekatarë, jam e bukur si nji andërr dalë guri n’gjinjtë e mi, shpesh asht përplasë ndokush, pse jam e ngjizë me u frymzue poetëve, nji dashni t’përjetshme dhe t’heshtun Lexo Me Teper.

Naltsim Charles Baudelaire

Naltsim Charles Baudelaire Nalt përmbi gjith’ brrakat, mbi krejt luginat mbi majmalet, pyjet, mbi retë, mbi detet, përtej diellit dhe hapsinave qiellore, përtej pafundsive dhe rruzujve yjorë, ti, o shpirti im lëviz krejt gjallni, si nji Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook