back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Bukuria poezi nga Charles Baudelaire

Gazeta

Charles Baudelaire
Charles Baudelaire

Bukuria…

poezi nga Charles Baudelaire

O vdekatarë, jam e bukur si nji andërr dalë guri
n’gjinjtë e mi, shpesh asht përplasë ndokush,
pse jam e ngjizë me u frymzue poetëve, nji dashni
t’përjetshme dhe t’heshtun si vetë materia.

Sundoj kaltërsive, e pakuptueshme për Sfinksa,
bashkoj nji zemër bore me bardhësi mjelmash
dhe i urrej njato lëvizje që i çatrafilojnë linjat
po ama kurrë s’qaj,  as qeshem si e marrë.

Poetët, përballë shfaqjeve t’mia fatlume
përtypin dit’t e tyne ndër stërhollime t’vshtira
pse shpirtin e frymzimit e kam monument madhështie,

e me i magjepsë njata dashnorë aq t’ambël
kam pasqyra t’kristalta, me ua ba ma t’bukur gjithçka
kam sytë e mi t’mëdhenj plot dritë t’pavdeksie!

"Vajza Shqiptare" Jan F. P. Portielje
“Vajza Shqiptare” Jan F. P. Portielje

(përkthimi nga Jozef Radi, 20 mars 2013)

 

Related Images:

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.