back to top
19.5 C
Tirana
E diel, 19 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Bedri Blloshmi

Refuzimi i lirimit me kusht nga burgu i ferrit komunist – nga Bedri Blloshmi

Refuzimi i lirimit me kusht nga burgu i ferrit komunist nga Bedri Blloshmi Më 27 mars 1991, na lajmëruan se do të liroheshin 8 të dënuar...

Ikja e parakohshme e Haxhi Baçinoskit – nga Bedri Blloshmi

Ikja e parakohshme e Haxhi Baçinoskit nga Bedri Blloshmi Një lajm që më tronditi pa masë Isha duke u kthyer në shtëpi gati në të errur nga...

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë – nga Bedri Blloshmi

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë nga Bedri Blloshmi Aziz Blloshmi lindi në Bërzeshtë në vitin 1903. Ai...

“Poshtë udhëheqësi kryesor” – Revolta në burgun e Qaf-Barit – nga Bedri Blloshmi

“Poshtë udhëheqësi kryesor” - Revolta në burgun e Qaf-Barit nga Bedri Blloshmi Marrë nga libri “Gjykata e Lartë zbret në Pukë” Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë Hetuesia e...

Demokraci, por… persekutorët mbrohen – nga Sadik Bejko

Demokraci, por... persekutorët mbrohen nga Sadik Bejko Më poshtë janë kopertinat e disa prej librave mbi jetën dhe krijimtarinë e Vilson Blloshmit dhe të Genc Lekës,...

Jeta dhe Vepra e piktores Lumturi Blloshmi – përgatitur nga Bedri Blloshmi

Jeta dhe Vepra e piktores Lumturi Blloshmi përgatitur nga Bedri Blloshmi Lumturi Blloshmi lindi më 23.08.1944, në Tiranë, nga martesa e Aziz Blloshmit dhe Nadire Blloshmit,...

Sami Blloshmi, një jetë mes përndjekjes nga sigurimi i shtetit dhe burgosjes nga regjimi komunist – nga Bedri Blloshmi

Sami Blloshmi, një jetë mes përndjekjes nga sigurimi i shtetit dhe burgosjes nga regjimi komunist nga Bedri Blloshmi Më 29 qershor 2023, u nda nga jeta...

Demokracia dhe përparimi ngrihen vetëm mbi të vërtetën – nga Ilir Zela

Demokracia dhe përparimi ngrihen vetëm mbi të vërtetën nga Ilir Zela 6.027 shqiptarë janë vrarë nga regjimi komunist. 984 shqiptarë kanë vdekur në burgje gjatë regjimit komunist. 308...

Çfarë ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori – nga Bedri Blloshmi

Ç'ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori nga Bedri Blloshmi Më 11 prill 1985 kur ngordhi krimineli E. Hoxha, në burgun...

Një shkrim që nuk doja ta shkruaja kurrë! – nga Bedri Blloshmi

Një shkrim që nuk doja ta shkruaja kurrë! nga Bedri Blloshmi Duhet të ketë qënë fundi i vitit 1981, kohë kur terroristët komunistë vazhdonin të vrisnin...

Një spiun vjen nga Nju Jersey për të festuar te lapidari me yllin partizan – nga Bedri Blloshmi

Një spiun vjen nga Nju Jersey për të festuar te lapidari me yllin partizan nga Bedri Blloshmi Muharrem Xhydollari erdhi nga Nju Jersey për t’u...

Sigurimi s’u ndal asnjë çast për ta çuar deri në fund rrënimin e fisit tonë – nga Bedri Blloshmi

Sigurimi s'u ndal asnjë çast për ta çuar deri në fund rrënimin e fisit tonë -Rrëfimi i mamasë për 27 Korrikun e 1977- nga Bedri Blloshmi Me...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.