Phallogocentrizmi – kritika dhe teoria mbi letërsinë si koncept i Jacques Lacanit – nga Leka Ndoja

0
8
Jacques Lacan (1901-1981)
Studiuesi Leka Ndoja
Studiuesi Leka Ndoja

Phallogocentrizmi – kritika dhe teoria mbi letërsinë

si koncept i Jacques Lacanit

nga Leka Ndoja

Studiuesja Emrije Krosi e trajton temën e “letërsisë feministe” pas vitit 1990, me nëntemë “kritika maskiliste” vs poezisë femërore.
Teoritë neomarksiste e trajtojnë këtë letërsi që nga Simone de Bovuar “Seksi i dytë”. Në Shqipëri, mbas viteve ’90, vijoi elita e rinisë poetike promovu nga LSHA dhe BRPPSH. Takimet poetike ku jepnin tonin femrat Mimoza Ahmeti, Natasha Lako, Mira Meksi, Luljeta Lleshanaku, Rita Petro, Briseida Mema etj. dmth ato që merrnin pjesë në jetën letrare para vitit 1991.
Në mbrëmjet poetike deri me 1991, ku ftoheshin edhe anëtare të KQ si Spiro Dede, Manush Myftiu etj. ishin të zakonshme me u shoqëru edhe me çmime poetike, konkurse e festivale të pafare.
Këto emra dalloheshin për talentin, por me sa pashë studimi i Emrijes nis mbas viteve 1994-’95, kohe kur evidentohen Lindita Arapi, Olimbi Velaj etj, në vitet 95-2000
Në këtë kohë vetëm fondacioni Soros ka sponsorizu mbi 500 libra poetike shumica me autorë femra. Të gjitha recensat (dy të tilla për çdo autore) mbajnë firmat e Dritero Agollit, Bardhyl Londos, Xhevahir Spahiut, Moikom Zeqos. Kështu që duhesh vlerësimi për këto recenca se janë botue.
Kritik në profesion deri në vitin 1991, ka qënë vetëm Adriatik Kallulli në LSHA, ndërsa kritika militante – e recensave – ka qenë promovuese dhe evidentuese. Mendoj se fokusimi në disa autorë të pasviteve 2000 – me konsistencë krijuese asht i mangët – siç vërejti edhe kritikja jonë e palodhun Emrije Krosi në studimin mbi Vranarin, Petoshatin, Valdete Andonin etj. Por lançimi pa u mbështetë në nji vëllim të veçante ose disa të tillë – asht vërtetë pengesë për konfigurimin e ri të letërsisë feministe.
Mbas vitit 2000 – përveç atyre të paraviteve ’90, nuk kemi zbulime, ndërsa në diasporë Denada Ndreca e Gentiana Kone prijnë poezinë bashkëkohore dhe në biling.
Për këtë kërkojmë ndjesë – mbi moszbulimin e autorëve të reja – por nëse janëe teknikisht ma lart se ato të viteve ’90.

Jacques Lacan (1901-1981)
Jacques Lacan (1901-1981)

Phallogocentrizmi si koncept i Jacques Lacanit – si teori e asaj që do të përcillesh në nji temë shkencore do të qe interesant si pikënisje për këtë kritikë me atë përmasë që kategorizon letërsinë femërore/feministe nga kritika maskiliste.

Related Images:

Artikulli paraprakNjë dozë tolerance ndaj vetes dhe botës – nga Ervina Toptani
Artikulli tjetërShën Jeronimi nga Iliria antike dhe çfarë ka të bëjë emri i tij me Organizatën e Kombeve të Bashkuara – nga Frank Shkreli
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.