Nyjet-Arkivit për » Luljeta Lleshanaku «

Si ma pushkatuan komunistët bashkëshortin dhe ma burgosën djalin – rrëfim nga Pashke Miri

Si ma pushkatuan komunistët bashkëshortin dhe ma burgosën djalin rrëfim nga Pashke Miri Po si e gjetët vendin ku ishte varrosur bashkëshorti juaj? - E tregoi prokurori. Pas ardhjes së demokracisë, Lexo Me Teper.

Kolana e Dhimbjes – Botohen dorëshkrime të ish të burgosurve politikë

Kolana e Dhimbjes Botohen dorëshkrime të ish të burgosurve politikë Memuaristika “Zërat e Kujtesës” rikthehet në vëllimin e IV me dëshmi të të mbijetuarve nga burgjet dhe kampet komuniste të internimit. Ky vëllim Lexo Me Teper.

Allen Grossman: “Poezia e Lleshanakut Dritare e botës reale…”

Allen Grossman: “Poezia e Lleshanakut Dritare e botës reale…” Collin Jones, i cilësuar si një Billi Elliot i ri në një nga librat e tij “Poemat e Shënimeve” (2007), shprehet se Lexo Me Teper.

15 përgjigje të përkthyesit Hans-Joachim Lanksch (2003)

I nderuem zotni Radi, sot postova nji pjesë nga nji intervistë e gjatë te “RD” e vjetit 2003. Tue rilexue intervistën, m’u duk se të thanat e atëbotshme qëndrojnë dhe Lexo Me Teper.

Kasem Trebeshina: “Realizmi socialist… shkolla e turpit Letërsisë Shqipe” (1994)

Kasem Trebeshina: “Realizmi socialist… shkolla e turpit Letërsisë Shqipe” (1994) Intervistë  nga Hans-Joachim Lanksch Zoti Trebeshina, gjatë takimeve letrare në Rauris, hasi në interesim të veçantë leximi i poezive tuaja. Publikut Lexo Me Teper.

Kasëm Trebeshina: Jo i kohës apo i kohës së mbrapshtë? (1994)

Ta rilexosh dhe ta rijetosh nji intervistë pas njëzet vitesh… nga  Jozef Radi Kjo intervistë e gjatë është e plot njëzet viteve të shkuara, në fundmaj të vitit 1994, kohë kur Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook