back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gentiana Kone

Hija – nga Gentiana Kone

Hija nga Gentiana Kone E zgjoi zani i atij më vetarit ndër shpendë. Hana ishte mshef pas nji reje të brydhët e gjithësia gjumonte mes andrrash. U...

Ylli mbi Lyknidë – tregim nga Gentiana Kone

Ylli mbi Lyknidë tregim nga Gentiana Kone Për 7 ditë e 7 netë era frulloi mbi qytet dhe liqen me grithmën e botës të përtejme. Një...

Bashkëkohësia dhe Literatura e Diasporës – Intervistë e Leka Ndojës për gazetarin Ben Andoni

Bashkëkohësia dhe Literatura e Diasporës Intervistë e Leka Ndojës për gazetarin Ben Andoni 1.Mendoni se studimi i letërsisë së diasporës do të dimensionojë ndryshe letërsinë shqiptare? Studimi i...

Phallogocentrizmi – kritika dhe teoria mbi letërsinë si koncept i Jacques Lacanit – nga Leka Ndoja

Phallogocentrizmi - kritika dhe teoria mbi letërsinë si koncept i Jacques Lacanit nga Leka Ndoja Studiuesja Emrije Krosi e trajton temën e “letërsisë feministe” pas vitit...

Rreth librit të ri me tregime “Rrëfenja”, i shkrimtares Gentiana Kone – nga Robert Martiko

Rreth librit të ri me tregime “Rrëfenja”,të shkrimtares Gentiana Kone  nga Robert Martiko Porsa ka dalë në qarkullim libri me tregime me titull “Rrëfenja”,i poetes e...

Nuk ka problem none… nga Lili Kristuli

Këtë përjetim nga nëntë ditë në Tiranë i doktoreshës Lili Kristuli e lexova sot në ag. Sa kam qesh në pjesën e parë aq...

Një mjeshtri tiranas të pikturës – letër nga Gentiana Kone

Një mjeshtri tiranas të pikturës letër nga Gentiana Kone I dashur mik, Po të shkruaj me një drithërimë mallëngjimi që më ka pushtu, nga çasti kur në...

Gentiana Kone, mike fisnike dhe poete andjesh grishëse – nga Albert Vataj

Dy vjet më parë, pata fatin me pa të mishërueme, nji nga andrrat e mia të kahershme, përmes botimit të këtij libri tim të...

Kujtime Rrokullisëse – nga Gentiana Kone

Kujtime Rrokullisëse nga Gentiana Kone Nëse ishujt bardhorë nuk do të ishin shfaqur papritmas nën flatrat e metalta të shpendit fluturues, Ana G. nuk do...

Po muejtëm së bashku m’e vazhdue… – Ernest Koliqi i shkruen Mustafa Krujës

Po muejtëm së bashku m'e vazhdue... Ernest Koliqi i shkruen Mustafa Krujës “Kurr qëllime mâ bujare dhe forca mendore e morale mâ të kullueta nuk u...

Manjola – nga Gentiana Kone

Manjola☘️ nga Gentiana Kone Në një nga rrugët që kryqëzohen me Rrugën Mbretërore, pasi len mbrapa shtëpinë e Turdinjve, pa mbërritur tek shkolla Fan Noli...

At Gjergj Fishta – nga Gentiana Kone

At Gjergj Fishta nga Gentiana Kone Ngrohtësia e butë e shtresave e mbajti një çast në kandrrën e gjumit, mbështjellë akoma nga tisi i ëndrrës së...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.