back to top
24.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Preç Zogaj

32 vite ora 6 – shtypi i opozitës në bankarela – nga Leka Ndoja

32 vite ora 6 - shtypi i opozitës në bankarela nga Leka Ndoja Hapja e shtypit të opozitës, RD dhe ma pas Republika - në funksion...

Sa herë më kujtohet ajo çadër… nga Mark Simoni

Sa herë më kujtohet ajo çadër... nga Mark Simoni Më kujtohet se çadra e cirkut u ngrit natën pranë vendvarrimit të Skënderbeut. Të nesërmen unë bëra...

Shkrimtarëve gegë që nuk shkruejnë gegnisht – nga Gjokë Vata

Shkrimtarëve gegë që nuk shkruejnë gegnisht nga Gjokë Vata Gazeta “shqiptare” në numrin e saj të datës 5 korrik 2016, botoi nji interviste të marrun nga...

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar – nga Faruk Myrtaj

Partia Demokratike, 1992, Muzeu Kombëtar nga Faruk Myrtaj Ajo “mbëledhje” e zgjeruar e Këshillit Drejtues të PD-së, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar, pas verës së trishtë elektorale...

“Nuk ka letërsi të madhe pa të vërtetën dhe moralin…” Si m’u përgjigj Visar Zhiti – nga Mark Simoni

"Nuk ka letërsi të madhe pa të vërtetën dhe moralin..."* Si m'u përgjigj Visar Zhiti - nga Mark Simoni 1.Pothuaj me çdo autor me të cilin...

Lugët e çorbës së djeshme dhe së sotme… rrëfim nga Adriatik Riza Dosti

Lugët e çorbës së djeshme dhe së sotme...* rrëfim nga Adriatik Riza Dosti  Dëgjova Dritan Hilën... të birin e një ish funksionari të lartë të...

Mbi Debatin Letrar – Blloshmi&Leka, Çuli, Tufa e të tjerë – shkruajnë Sadik Bejko, Maks Rakipaj, Rezart Palluqi, Thanas L. Gjika

. Debati Tufa - Çuli, është debat i vjetër, sepse kohë më parë janë zhvilluar edhe debati Blloshmi-Petriti, debati Nela-Laska& Abdiu po edhe plot të...

Ilir Demalia i intervistuar nga Eneida Jaçaj – PD u krijua me njerëz të PPSH dhe Sigurimit…

Ilir Demalia i intervistuar nga Eneida Jaçaj PD u krijua me njerëz të PPSH dhe Sigurimit... Ja si Ramiz Alia e emëroi Sali Berishën...

“…jam shqiptar, dhe tërë jetën time ja dedikova pikërisht këtij kuptimi…”* Artur Zheji për Petro Zhejin

“...jam shqiptar, dhe tërë jetën time ja dedikova pikërisht këtij kuptimi...”* Artur Zheji për Petro Zhejin I biri për të jatin... Ka qenë gjithmonë një gjë shumë e rëndë...

Poezia është liri… nga Visar Zhiti (1993)

Poezia është liri... nga Visar Zhiti  (1993) Prej datës 5-7 mars 1993, në qytetin e lashtë të Delfit në Greqi, u mbajt takimi i intelektualëve...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.