Sa herë më kujtohet ajo çadër… nga Mark Simoni

0
13
Shkrimtari Mark Simoni dhe Kantautori Françesk Radi
Shkrimtari Mark Simoni dhe Kantautori Françesk Radi
Shkrimtari Mark Simoni dhe Kantautori Françesk Radi
Shkrimtari Mark Simoni dhe Kantautori Françesk Radi

Sa herë më kujtohet ajo çadër…

nga Mark Simoni

Më kujtohet se çadra e cirkut u ngrit natën pranë vendvarrimit të Skënderbeut. Të nesërmen unë bëra një tekst për atmosferën që krijonte cirku ngado që shkonte. Fatmir Zeqja i bëri muzikën, dhe me ndërhyrjen e mikut tim Fatos Qerimi, (sot pedagog në Universitetin e Arteve të Bukura – dega klarinetë), ia dhamë këngën Françesk Radit, i cili e aranzhoi për orkestrën e cirkut. E gjitha kjo për një paradite. Pastaj këngëtari Bahri Rrustja e mësoi, që ta këndonte po atë mbrëmje në arenë. U dynd e gjithë Lezha për tek cirku. Frankoja e shoqëroi këngën me kitarën e tij. Atëherë vazhdoja vitin e parë të studimeve në letërsi. Kënga shkoi në çdo qytet ku shkonte çadra e cirkut.
E gjitha kjo ma kujton Frankon, këtë kantautor të këngëve të mrekullueshme “Biçikleta”, “Zera nga Bota” apo“Adresa”, që ne të rinjtë e asaj kohe i dinim përmendësh.
Kujtoj se atëherë unë pata bërë me muzikën e Ben Kaçajt, tekstin e këngës “Vajza me ski”, (fituese e vendit të parë të anketës së muajit mars), si dhe këngën “Stina e pestë ” (fituese në festivalin e pranverës), kënduar nga Z. Vokrri. Atëherë në Lezhë këndonin Roberta Kaçaj, Gent Demalia, Armenita Sula, Mimoza Selimi, Valbona Alia, Leonora Caka, bënin muzikë Agim Velaj, Gjergj Lacaj, Shpëtim Mezini, Fatmir Zeqja, Tonin Çobani, Besa Lami (Kaçinari), Flora Gjeçi, Gjokë Cari, Shkelqim Rrustja, bënin tekste Rudolf Marku, Preç Zogaj, Agim Isaku, Shpresa Kapisyzi, Silvana Gjebrea, Alban Bala, Alfons Zeneli. Kishte mësuese shumë pasionante të muzikës si Jeta Kushta, Elvira Brati, Feliçeta Jakoel, Mimoza Jaupi, Aferdita Aliko, Keti Muça etj Çfarë atmosfere elektrizuese krijimi. Të gjithë të talentuar!
Frankoja vinte shpesh në Lezhë, madje tek Hoteli i Gjuetisë (ndërtuar në 1938 nga Konti Ciano-dhëndër i Benito Musolinit). Na frymëzonte me kitarën e tij. Madje dhe kënga e tij “Sharrëtari”, e kompozuar në kushte të vështira shpirtërore, në Fushë Arrëz (ku u internua 10 vite, pas Festivalit të 11-) kishte elemente të frymës moderne.
Franko, edhe atje lart, vazhdojmë të të kemi mik!

Marrë nga muri i fb i Mark Simonit, 22 qershor 2022

Related Images:

Artikulli paraprakJa pse reagova (pa leje) në premierën e dokumentarit për Bilal Xhaferin nga Nebil Çika
Artikulli tjetërRefleksione të thella mbi një shkresë krimi! – nga Jozef Radi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.