back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Pablo Neruda

Pse poezia është e vështirë për t’u kuptuar, e për pasojë për t’u shijuar… – nga Artan Kafexhiu

Pse poezia është e vështirë për t'u kuptuar, e për pasojë për t’u shijuar… nga Artan Kafexhiu Pengesa e vetme të kuptosh poezinë, pavarsisht se për...

Njihuni me Denata Ndrecën, poeten shkodrane në Firence – nga Enkeleda Bodini

Njihuni me Denata Ndrecën, poeten shkodrane në Firence nga Enkeleda Bodini Historitë e suksesit të shqiptarëve jashtë vendit, nuk kanë të sosur. Janë shqiptarë që gjithmonë...

Si u shkrua një kryeartikull nga Petro Marko – nga Pertefe Leka

Jozef, ju uroj një Vit të Ri pa trazime në familjen tuej, e progres n'vazhdimin e punës së cilës i jeni përkushtuar. Kam përgatitur një...

Ada Negri (1870-1945) – në 150 vjetori i lindjes – nga Maks Rakipaj

Ada Negri (1870-1945) - në 150 vjetori i lindjes - nga Maks Rakipaj  Ada Negri, u lind më 3 shkurt 1870 në Lodi të Lombardisë....

Pёr debatin e dialekteve dhe gjuhёs standarte – nga Gёzim Zilja

Pёr debatin e dialekteve dhe gjuhёs standarte nga Gёzim Zilja Kam lexuar shpesh në f.b. mendime të ndryshme mbi dialektet e gjuhës shqipe dhe shprehjet “revolucionare”...

Denata Ndreca – Tempo Negato – “Kohë e Mohueme” – Parathanie nga Paolo Ciampi

Ditën e Martë me 16 prill në orën 18.00 prezantohet libri i Denata Ndrecës "Nganjiherë mund të jetë dikush që ta shënjojë të nesërmen tande...

Naltmadhnia e Tij, Jusuf Gërvalla – nga Agron Gashi

Naltmadhnia e Tij, Jusuf Gërvalla (N'ditën e lindjes) nga Agron Gashi Kur ish dhanë lajmi për vrasjen e Frederiko Garsia Lorkës, nji bashkëkohas i tij, n'mes tjerash...

Poezia si një paqtim dhe ekuilibër i arteve nga Mark Simoni

Poezia si një paqtim dhe ekuilibër i arteve nga Mark Simoni mbi librin e Estela Rukës, “Poezi në la Minor” Shtëpia Botuese “Muzgu” publikon vëllimin poetik “Poezi...

Letërkëmbim i Pablo Nerudës, Jorge Luis Borgesit, Juan Peron dhe Fan Nolit me Prof. Dr. Isuf Luzaj

Letërkëmbim i Pablo Nerudës, Jorge Luis Borgesit, Juan Peron dhe Fan Nolit me Prof. Dr. Isuf Luzaj Merita fitohet, vlen për vetveten e saj dhe askush...

Dy nga perlat poetike të Pablo Nerudës sjellë në shqip nga Jozef Radi

Dy nga perlat poetike të Pablo Nerudës sjellë në shqip nga Jozef Radi Kam fjetë me ty... Tan natën e lume kam fjetë me ty diku n'detë...

Katër poezi nga Pablo Neruda – Përkthye nga Jozef Radi

Kater poezi nga Pablo Neruda Përkthye nga Jozef Radi Të due! Të due me gjendjet e mia shpirtnore aq të shumta që humorin ma ndryshojnë sa tash e mbas për...

Vdes njashtu si pa u ndje – poezi nga Martha Medeiros

Vdes njashtu si pa u ndje poezi nga Martha Medeiros sjellë në shqip nga Jozef Radi Vdes njashtu si pa u ndje... njaj që bahet skllav zakoni, tuj rrahë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.