Nyjet-Arkivit për » Charles Bukowski «

Si u takova n’nji ditё tё mbrame me Bukowskin… Parathanie dhe tre poezi – nga Jozef Radi

Si u takova n’nji ditё tё mbrame me Bukowskin… Parathanie prej Jozef Radi Rrallë më ka ndodhё që nji poet të njoftun me e ba pjesë të paragjykimit, e n’vend që të Lexo Me Teper.

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi” asht pjesë e nji kolane që Lexo Me Teper.

Dromca “Bukowskiane…” – nga Kastriot Fetahu

Dromca “Bukowskiane…” nga Kastriot Fetahu Në çfarë kam shkruar unë më poshtë, jam inspiruar nga mënyra sesi e shikon botën shpirtërore Charles Bukowski.  Ai, në optikën time është madhështor, për stilin modern prej bohemi, Lexo Me Teper.

Jam trishtuar… Përse nuk gëzoni? – nga Mark Simoni

Jam trishtuar… Përse nuk gëzoni? nga Mark Simoni Më ka trishtuar shumë një fakt. Para ca ditësh, një djalë i ri 19 vjeçar ftoi në promovimin e librit të tij të parë Lexo Me Teper.

Aforisma nga Emile M. Cioran dhe Charles Bukowski

Aforisma nga Emile M. Cioran dhe Charles Bukowski të përzgjedhuna dhe sjellë në shqip nga Jozef Radi Aforisma nga Emile M. Cioran (1911-1995) Detyra e nji njeriu të vetmuem asht të jetë edhe Lexo Me Teper.

Charles Bukowski (1920-1994) – Thjeshtësia

“E vërteta e thellë, për gjithçka që mund të bani, si ndër shkrime edhe ndër piktura, qëndron te e thjeshta… Jeta bahet ma e thellë në thjeshtsinë e saj…!” 

Charles Bukowski (1920-1994) – Pija

“…Nëse ndodh diçka e shëmtueme, pihet për me harrue; nëse ndodh diçka e bukur, pihet për me festue; e nëse nuk ndodh asgja, pihet që diçka me ndodhë…!” 
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook