Aforisma nga Emile M. Cioran dhe Charles Bukowski

0
17
Emil M. Cioran (1911-1995)
Emil M. Cioran (1911-1995)
Emil M. Cioran (1911-1995)
Emil M. Cioran (1911-1995)

Aforisma nga Emile M. Cioran dhe Charles Bukowski

të përzgjedhuna dhe sjellë në shqip nga Jozef Radi

Aforisma nga Emile M. Cioran (1911-1995)

Detyra e nji njeriu të vetmuem asht të jetë edhe ma i vetmuem…
***
Kufini i çdo dhimbjeje asht nji dhimbje edhe ma e madhe.
***
Të jesh a të mos jesh… Ma mirë, as njena dhe as tjetra.
***
Dështimi i jetës e tande do me thanë: me iu qasë poezisë – pa mbështetjen e talentit.
***
Pa Perëndinë çdo gja asht asgja. E Perëndia? Asgjaja supreme.
***
Kur ju e dini se çdo problem asht nji problem i shtirun, e kuptoni se jeni rrezikshmërisht afër shpëtimit.
***
Zoti: asht nji smundje prej së cilës ne besojmë se jemi kurue, sepse askush në ditët e e sotme nuk mbetet viktimë.
***
Biseda asht pjellore vetëm midis shpirtnave të përkushtuem për me i konsolidue ndërdyshjet e tyne.

Charles Bukowski (1920-1994)
Charles Bukowski (1920-1994)

Aforisma nga Charles Bukowski (1920-1994)

***
Me folë për vdekjen asht si me folë me paret. – Ne nuk ia dimë as çmimin e as vlerën.
***
E shkruemja asht diçka që nuk dihet si nis. Ti ulesh, dhe ajo asht diçkaja që mund të ndodhë ose mund të mos ndodhë.
***
Dallimi në mes të demokracisë dhe diktaturës asht se në demokraci ma së pari ju votoni e mandej merrni urdhna, kurse në diktaturë nuk humbet kohë me shkue në votime.
***
Vetëm të vorfnit mbrrijnë me e kapë kuptimin e jetës, të pasunit veç përpiqen me e gjetë atë.
***
Si mundesh me ia thanë nji personi që ju e doni, kur diçka e tillë nuk ndodh. Si mundesh me ia thanë nji personi që ju e doni, kur në botë ka me mija njerëz që ju mund t’i doni ma shumë, qoftë edhe sikur vetëm t’i takojë? Sepse fakt asht se nuk mund t’i takoni.
***
Ambicia ime e vetme asht të mos jem kërkushi, kjo më duket zgjidhja ma e kuptimtë!
***
Ngjitem në makinën time, shkëputem prej trotuarit dhe futem në trafik. Ishte pothuej dhjetë e natës. Nuk qe veç hana… dhe jeta ime qe nisë njashtu ngadalë, për në askund…

nentor 2015

Related Images:

Artikulli paraprakEminenti dijetar i Shqipërisë “Zoti Ippen” nga Fahri Xharra
Artikulli tjetërFrank Sinatra (12 dhjetor 1915 -12 Dhjetor 2015)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.