back to top
28.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Anton Çehov

“Asgjëja ime” Tregime – Promovimi i librit të Laura Olldashit… dhe një përcjellje nga larg…

  Laura Olldashi ka ardhur sërish... Laura Olldashi ka ardhur sërish. Ka sjellë atë botën e saj marramendëse, sërish përmes të shkruarit bukur, me densitet dhe sinqerisht,...

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese – esse nga Albert Vataj

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë e qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese esse nga Albert Vataj Historia e letërsisë, e...

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto Dy shkrimtarët - gjigantë të letërsisë ruse - që e respektonin njeni-tjetrin, po s’e donin...

Ikja e Prof. Vasilit dhe e vërteta që s’e mora vesh kurrë – nga Ilirjan Blloshmi

Ikja e Prof. Vasilit dhe e vërteta që s'e mora vesh kurrë nga Ilirjan Blloshmi Kur kam qënë në shkollë mesme, kishim një profesor historie. Prof....

“Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën….” Intervistë me shkrimtarin Pjetër Arbnori

“Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën...." Intervistë me shkrimtarin Pjetër Arbnori “Politika më ka zënë derën, letërsisë ia kam zënë derën dhe...

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra

Kasem Trebeshinës, ose Kapitenit Achab, të cilit “nuk i kurseu gjë jeta”! nga Romeo Kodra Në janar të këtij viti, herën e dytë dhe të...

Anton Çehov (1860-1904) – Gjuha dhe Mendimi

"Mos ia jepni kurrë mundësinë gjuhës me e tejkalue mendimin… "

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

“Nji martesë e lumtun mundet me ekzistue vetëm midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbër...!”

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

"...Nëse i frikeni vetmisë, mos u martoni...!" 

Anton Çehov (1860 – 1904) – Universiteti

"Universiteti, zhvillon të gjitha aftësitë e njeriut, midis tyne edhe marrëzinë... 

Anton Çehov (1860-1904) – Paragjykimet

"...Paragjykimet dhe krejt shëmtitë e jetës janë të nevojshme, sepse me kohë ato transformohen në diçka të dobishme, ashtu si plehnat në humus...!" 

Anton Çehov (1860-1904) – Martesa

"Një martesë e lumtun mundet me ekzistue... veç midis nji burri shurdh dhe nji gruaje të verbume..."

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.